290 rocznica urodzin ks. Anny Jabłonowskiej i 100-lecie odzyskania niepodległości to okazje do świętowania. My wybrałyśmy formę spaceru historycznego i koncertu muzyki oświeceniowej. Dwudziestego czwartego czerwca, ulicami miasta przeszedł barwny korowód dwórek księżnej Anny oraz gości, przedstawicieli warszawskiego zespołu tańca historycznego, dworskiego Chorea Antiqua.

Następnie wszyscy uczestnicy spaceru udali się do oranżerii księżnej, by wysłuchać specjalnie przygotowanego koncertu muzyki osiemnastowiecznej, w wykonaniu nauczycieli, uczniów i absolwentów Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Wojciecha Kilara.

Warto też wspomnieć, że…

Działalność gospodarcza i społeczna Jabłonowskiej to 36 lat własnych rządów w ogromnych dobrach książęcych, obejmujących klucze: siemiatycki, kocki i wysocki, dobra wołyńskie, strzelińskie, kukizowskie, mariampolskie i jezupolskie oraz pomniejsze, na które składało się 11 miast, 107 wsi, w tym 24 folwarki. Jabłonowska dążyła do uporządkowania i uregulowania stosunków wiejskich jak i miejskich. Wobec swoich wsi zatrzymując pańszczyznę uregulowała jednak ciężary i powinności chłopów na rzecz dworu i zapewniła im większe prawo ziemi.

H. Mierzwiński, Księżna Anna Paulina z Sapiehów Jabłonowska (1728-1800)

Któż z mieszkańców naszego miasteczka nie słyszał o podróży Krasickiego i jego pochwałach dla naszej patronki?

„Przejazd przez Kock dał natomiast okazję do ponownej pochwały reformatorskich zasług ks. Anny z Sapiehów Jabłonowskiej, pani na Wysokiem, Kocku i Siemiatyczach:

Dalej droga na Kocka,
Gdzie Wpieprz płynie korytem wąskim a głębokim,
Taż sama pani w Kocku, która i w Wysokim.
Wszystkim chłopom, mieszczanom tego losu
życzę, Jaki mają Wysokie, Kock i Siemiatycze.

 

spromo

Witryna wykorzystuje w celach statystycznych pliki cookies. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza akceptację zapisu/odczytu tych plików, zgodnie z indywidualną konfiguracją używanej przeglądarki.

;