Biblioteki zostały stworzone jako miejsca, w których przechowuje się zbiory będące dobrem narodowym i służące zachowaniu szeroko rozumianego dziedzictwa narodowego. Zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz.U.2012.642), biblioteki organizują i zapewniają dostęp do zasobów dorobku nauki i kultury polskiej oraz światowej. Prawo korzystania z bibliotek ma charakter powszechny, na zasadach określonych w ustawie.

Każda biblioteka publiczna, a więc nasza także, gromadzi, opracowuje i udostępnia materiały biblioteczne, które rozumie się jako dokumenty zawierające utrwalony wyraz myśli ludzkiej, przeznaczone do rozpowszechniania, niezależnie od nośnika fizycznego i sposobu zapisu treści, a zwłaszcza: dokumenty graficzne (piśmiennicze, kartograficzne, ikonograficzne i muzyczne), dźwiękowe, wizualne, audiowizualne i elektroniczne (Ustawa o bibliotekach, Art.5). Zadaniem biblioteki jest zaspokajanie potrzeb czytelniczych i informacyjnych, popularyzacja czytelnictwa, wpływanie na wybory czytelnicze poprzez odpowiednio dobierany do zbiorów księgozbiór, organizowanie form pracy kulturalnej, rozrywki i rekreacji, dlatego znajdziecie Państwo u nas literaturę z różnych dziedzin: naukową i popularnonaukową z różnych dziedzin, włączając podręczniki akademickie, literaturę klasyczną polską i obcą, literaturę dla dorosłych, młodzieży i dzieci.

Nasz księgozbiór to 75432 egzemplarze książek, przy czym 22755 – to książki dla dzieci i młodzieży, a 52677 – książki dla dorosłych. Biorąc pod uwagę podział na literaturę piękną i inną, warto podkreślić, że aż 25853 pozycje to literatura piękna dla dorosłych i 18443 literatura piękna dla dzieci i młodzieży.

Od stycznia 2016 r. nasza Biblioteka zaczęła gromadzić również książki mówione, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem nie tylko wśród osób mających problemy ze wzrokiem. Do września br. udało nam się zgromadzać blisko trzysta tytułów klasyki literatury oraz  nowości wydawniczych. Oferujemy szeroką gamę tytułów, zarówno bestsellerów jak również literatury tzw. niszowej. Staramy się również włączać czytelników do planowania zakupów poprzez umożliwienie im zapisów w księdze poszukiwanych tytułów, które są uwzględniane przy każdym zakupie.

Co i gdzie udostępniamy?
Wypożyczalnia dla Dorosłych – zapraszamy wszystkie osoby powyżej 15 r.ż., tu znajdują się bogate zbiory literatury pięknej, naukowej i popularnonaukowej. Do dyspozycji czytelników jest ponad 32tys. egzemplarzy.
Oddział dla Dzieci – zapraszamy wszystkich zainteresowanych od 0 do 100 lat. Tu znajdziecie Państwo literaturę piękną, naukową i popularnonaukową. Oddział grodzi literaturę dedykowaną czytelnikowi dziecięcemu i młodzieżowemu uwzględniając potrzeby tej grupy czytelniczej. W oddziale udostępniamy ponad 21tys. egzemplarzy.
Czytelnia, pracownia multimedialna i zbiory specjalne – ten oddział zgromadził bogatą literaturę regionalną naukową i popularnonaukową, literaturę naukową oraz audiobooki. Do dyspozycji czytelników zgromadziliśmy ponad 6 tys. egzemplarzy książek, ponad 300 tytułów audiobooków. w bieżącej prenumeracie oferujemy ponad 50 tytułów czasopism.

 

spromo

Witryna wykorzystuje w celach statystycznych pliki cookies. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza akceptację zapisu/odczytu tych plików, zgodnie z indywidualną konfiguracją używanej przeglądarki.

;