"Odrobina Kultury" - Mini Galeria MBP prezentuje...

„Na styku kultur”

Dariusz Myhan i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają już 15 marca godz. 17.30!

Ekspozycja „Na styku kultur” obejmuje osiem prac, na które składa się 14 fotografii wykonanych w technice druku pigmentowego na matowym papierze o rozmiarze A3. Autor umieścił po dwie fotografie w starych, tekturowych walizkach, symbolizujących różne kultury obecne na Podlasiu, wpływające na tutejszą społeczność.
Premiera projektu odbyła się 7 września 2019 roku podczas Europejskich Dni Dziedzictwa w Orli. Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu Stypendium z Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS.

***
Dariusz Myhan urodzony 07.07.1963 r. w Górowie Iławeckim na Mazurach, będących przed wojną terenami Prus Wschodnich. Tam, w pierwszych latach dzieciństwa wśród ludności polskiej, ukraińskiej i niemieckiej, jego wrażliwość i ciekawość świata kształtowane były przez różne religie i kultury. Z pewnością wychowanie w tak wielonarodowym i wielowyznaniowym środowisku wywarło ogromny wpływ na artystyczny obraz tworzonych prac.


Dariusz Myhan ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom w Pracowni Profesora Wojciecha Prażmowskiego - Autoportret z przyszłości.
Jest autorem publikacji „Moje prawosławie”, albumu zawierającego ponad 100 fotografii, na opracowanie którego otrzymał stypendium ZAiKS. Album zaś został uhonorowany nagrodą CEWE za najlepszą fotoksiążkę. Jego fotografie możemy znaleźć w czasopismach i folderach ogólnopolskich i lokalnych.
Trzykrotny stypendysta ZAiKS, stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Tematy kultury i religii zarówno podczas świąt, jak i życia codziennego na terenach wschodnich, są głównymi motywami pojawiającymi się w twórczości Dariusza Myhana. W swojej pracy fotograficznej wykorzystuje analogowe aparaty i tradycyjne materiały światłoczułe. Nie waha się jednak sięgać, kiedy widzi taką konieczność, po technikę cyfrową.
Dotychczasowe wystawy indywidualne:

 • „Dziewczyna”, Siemiatycki Ośrodek Kultury 2001
 • „Kaflarnia”: Siemiatycze 2009; Galeria zamknięta, Warszawa 2009; Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, Białystok 2010, Drohiczyn 2015
   „Podlaskie kąty”, Koryciny 2015, „Ziołowy zakątek”
 • „Na styku kultur”, „Kaflarnia”, „Podlaskie kąty”, „Strychy”, Orla 2019, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w Orli.

Prace artysty były też prezentowane na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych.

Nagrody i wyróżnienia:

 • Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Młodzieży Szkolnej, Lidzbark Warmiński 1980
 • Drugie miejsce  w Ogólnopolskim  Konkursie Fotografii „Portret”, Trzcianka 2012
 • Nagroda za najlepszą fotoksiążkę CEWE, 2013
 • Wyróżnienie dziekańskie dyplom magisterski na Wydziale sztuki Mediów, 2013
 • Wyróżnienie w konkursie „Portret rodziny Pana Cogito, Fundacja im. Zbigniewa Herberta  2014
 • Wyróżnienie  w Ogólnopolskim  Konkursie Fotografii „Portret”, Trzcianka 2014Wyróżnienie w konkursie „Podlasie w obiektywie im. W.Wołkowa” 2015
 • trzecie  Miejsce w konkursie CEWE FOTOKSIAŻKĄ za zdjęcie „Autoportret z dzieciństwem” 2016
 • trzecie miejsce w konkursie Narodowego Centrum Kultury -„Pomysłobranie” za scenariusz zajęć „Polska światłem malowana” 2020

 

Zapraszamy! #wartoByć

 

spromo

Witryna wykorzystuje w celach statystycznych pliki cookies. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza akceptację zapisu/odczytu tych plików, zgodnie z indywidualną konfiguracją używanej przeglądarki.

;