Edukacja czytelnicza

Edukacja czytelnicza stanowi istotny element codziennej pracy bibliotekarzy, szczególnie pracowników Oddziału dla Dzieci. Dlatego też każdego roku opracowywany jest plan zajęć, uwzględniający potrzeby przedszkoli oraz różnego typu i poziomu szkół, tak by jak najszerzej edukować najmłodszą społeczność.

Warto nadmienić, że w ciągu roku kalendarzowego jest przeprowadzanych ponad 60 różnych form popularyzacji czytelnictwa, należą do nich: lekcje, spotkania i zajęcia biblioteczne, spotkania „Posłuchaj, poczytam…”, imprezy biblioteczne (teatrzyki, spotkania autorskie), gry edukacyjne („Ropa z Catanu”, „Władcy doliny”, "Scrabble"), spotkania Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki, wystawy okolicznościowe i tematyczne, spotkania z teatrzykiem Kamishibai.

 

Najlepsze prezenty te niespodziewane
gdyśmy już wyrośli z dziecięcej ufności,
pamięcią podszyte, sercem przetykane,
przewiązane wstążką niewinnej szczerości.
wyszukane w sieci, autor ireczek

5 lipca w naszej Bibliotece odwiedziły nas dzieci uczestniczące w zajęciach wakacyjnych zorganizowanych przez Siemiatycki Ośrodek Kultury. Tradycją już się stało, że każdego roku gościmy grupy dzieci w ramach akcji „lato z książką”. Organizator (SOK) zajęć letnich dostrzega i popiera czytelnictwo i jego promocję, stąd też i potrzebę spotkań bibliotecznych.

Idzie wiosna

Puk, puk, puk ...w okienko!
- Wyjdźcie dzieci prędko.
Idzie już wiosenka
i słoneczko świeci.
Z baziami gałązkę
w ręku ma wierzbową.
I za pasem wiązkę
przylaszczek liliowych.

 

Rozpoczyna się wiosna, jak niektórzy twierdzą, najpiękniejsza pora roku. Nasza Biblioteka, jak co roku, rozpoczęła cykl spotkań dla dzieci poświęconych wiośnie.

„Zaczarowany świat baśni” – pod takim tytułem bibliotekarze Oddziału dla Dzieci naszej Biblioteki zorganizowali konkurs plastyczny i quiz dla uczniów klas najmłodszych szkół podstawowych.

25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia - symbolu spokojnego dzieciństwa, bezpieczeństwa, troski i niewinności. Czy wiecie, że pluszowy miś jest z nami już od ponad 100 lat? Przedszkolaki z siemiatyckiej "Piąteczki" już to wiedzą! Skorzystały z naszego zaproszenia, by wspólnie świętować ten wspaniały dzień! W Oddziale dla Dzieci czekały na nie misiowe opowieści, piosenki, zabawy ruchowe i plastyczne.

5 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z naszymi najmłodszymi czytelnikami moglibyśmy celebrować to święto przez okrągły rok! Za ciekawą lekcję biblioteczną poświęconą bohaterom naszych ukochanych książek i filmów animowanych dziękujemy pani Magdalenie Murawskiej z Oddziału dla Dzieci. Głośne czytanie, zagadki i zabawy ruchowe to jest to, co tygrysy lubią najbardziej!

Za nami drugie spotkanie z cyklu zajęć edukacyjnych dla najmłodszych, którego bohaterką jest pani Jesień. W ramach cyklu gościmy w Bibliotece siemiatyckie przedszkolaczki i uczniów szkół podstawowych, którym zapewniamy naukę w atrakcyjnej formie: poprzez lekcje biblioteczne, głośne czytanie mądrych historii, zagadki i zajęcia plastyczne.

„Jesień, jesień idzie jesień,
Co też jeszcze nam przyniesie?”
E. Sadowska

Za oknem jesień zagościła już na dobre, a my w Oddziale dla Dzieci rozpoczęliśmy cykl zajęć: „Kolorowa jesień w naszej Bibliotece”. Rozmowa na temat śladów jesieni, głośne czytanie opowiadań, zapoznanie dzieci z poezją mają na celu nie tylko edukację, ale także zachętę do spędzania miłych chwil z książką. Na zajęciach nie zabrakło wspólnych tańców oraz zajęć plastycznych.

Witryna wykorzystuje w celach statystycznych pliki cookies. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza akceptację zapisu/odczytu tych plików, zgodnie z indywidualną konfiguracją używanej przeglądarki.

;