Patronka naszej biblioteki, księżna Anna Jabłonowska słynęła z dobrego gustu i stylu. Jej suknie budziły uznanie wśród ówczesnych dam. Z okazji 289 rocznicy urodzin księżnej, Biblioteka i liderki projektu „Kreatywny czytelnik” zorganizowały spotkanie, poświęcone modzie w XVIII wieku oraz kreacjom tą modą inspirowanym.

Do przeprowadzenia prelekcji i pokazu została zaproszona Ewa Cyngot, projektantka i rekonstruktorka strojów historycznych, rodowita siemiatyczanka. Pani Ewie towarzyszyła Jolanta Sztorc – miłośniczka mody dawnej, uczestniczka licznych spotkań i pikników historycznych, która również zaprezentowała się w jednej ze swych zrekonstruowanych sukni.
Ewa Cyngot jest nie tylko cenioną rekonstruktorką, ale również projektantką ubioru współczesnego. Kreacje przez nią projektowane i szyte były pokazywane na pokazach mody w Polsce i za granicą. Pani Ewa zajmuje się projektowaniem i szyciem strojów dla piosenkarzy, aktorów, spikerów telewizyjnych. Wykonuje ubiory na zamówienia do teatrów i muzeów. Jej prace można znaleźć m.in. w publikacji „Ubiory na dworze króla Jana III Sobieskiego”.
Podczas spotkania Ewa Cyngot opowiadała o tkaninach, wzorach, dodatkach do osiemnastowiecznych strojów, a także o sobie i swojej pasji rekonstruktorskiej. Padło wiele tajemniczych dla laików terminów, związanych z dawnym ubiorem - np. krynolina, broszowanie, angażanty, bawety – które prelegentka w ciekawy i przystępny sposób przybliżyła zebranym. Prelekcji towarzyszyła ekspozycja koronek, materii, fiszbinów, z których powstawały poszczególne części garderoby zamożnych dam. Bohaterka spotkania opowiadała również  o niezwykłej atmosferze i emocjach, towarzyszących rekonstruowaniu historycznych kreacji i uczestnictwu w imprezach organizowanych przez miłośników historii – o swoistych „podróżach w czasie”. Trzeba bowiem podkreślić, że każdy strój historyczny powstaje na podstawie uważnego analizowania mody określonej epoki, materiałów i wzornictwa, jakie ówcześnie się nosiło, każda suknia czy strój męski lub dziecięcy musi być wykonany zgodnie z zasadami, tak by był jak najbardziej zbliżony do oryginału.
Na zakończenie wieczoru, uczestnicy spotkania, w towarzystwie „osiemnastowiecznych” dam, udali się na spacer ulicami miasta, wzbudzając duże zainteresowanie przechodniów, którzy bardzo chętnie uwieczniali to spotkanie na zdjęciach.
Z wielką przyjemnością informujemy Państwa, że Pani Ewa Cyngot złożyła propozycję założenia w Siemiatyczach stowarzyszenia, które zajęłoby się propagowaniem kultury, mody, obyczajów i kuchni XVIII wieku, co w przyszłości pozwoliłoby Siemiatyczom zaprezentować się na ogólnopolskich spotkaniach rekonstrukcyjnych. Projektantka zadeklarowała swoją pomoc i poprowadzenie warsztatów rekonstruktorskich. Trudno chyba o ciekawszą propozycję dla miasta, które jest tak blisko związane i tak wiele zawdzięcza księżnej Annie Jabłonowskiej. Powstanie stowarzyszenia jest oczywiście uzależnione od zainteresowania mieszkańców miasta.
Bardzo liczymy na to, że siemiatyczanie zechcą wykorzystać tę wyjątkową okazję i do Biblioteki zgłoszą się panie i panowie, zainteresowani realizacją tej inicjatywy. Serdecznie zachęcamy!
Spotkanie sfinansowano z Budżetu Partycypacyjnego Miasta Siemiatycze 2017.

 

spromo

Witryna wykorzystuje w celach statystycznych pliki cookies. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza akceptację zapisu/odczytu tych plików, zgodnie z indywidualną konfiguracją używanej przeglądarki.

;