25 lipca w mini galerii "Odrobina kultury" w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Siemiatyczach odbył się wernisaż wystawy pt. "Ikony". Autorka prezentowanych prac, Irena Gęścińska, od ponad dwudziestu lat zajmuje się ich pisaniem.

 

Znalazłam się o właściwym czasie we właściwym miejscu - wielokrotnie przyznaje w wywiadach pochodząca z Warszawy autorka. Dopiero przeprowadzka na Podlasie, do podsokólskiej wsi Lipiny, pozwoliła jej osiągnąć spokój i rozwijać zainteresowania artystyczne. W pisaniu ikon Gęścińska posługuje się techniką proplasmos (całe podobrazie należy wstępnie zamalować na ciemny kolor, by potem rozjaśniać kolejne warstwy). - Z ciemności idę w światłość - komentuje artystka - która jak słowo pisane, powinna dotrzeć do kontemplującej je osoby. Podobrazie ikon wykonane jest z deski lipowej zaś złocenia - ze złota płatkowego, transferowego oraz szlachmetalu.

Prace Ireny Gęścińskiej będzie można oglądać przez całe lato ("Odrobina kultury", galeria MBP - ul. Górna 23 a, Siemiatycze). Zapraszamy.

 

 

 

spromo

Witryna wykorzystuje w celach statystycznych pliki cookies. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza akceptację zapisu/odczytu tych plików, zgodnie z indywidualną konfiguracją używanej przeglądarki.

;