Pierwsze zajęcia w ramach projektu edukacyjnego opracowanego przez zespół ludowy "Kalina" z Żurobic „Z kulturą ludową za pan brat” – „Utopimy Marzannę szkaradną” - zorganizowano 21 marca. Uczniowie najmłodszych klas szkół podstawowych w Siemiatyczach i Szerszeniach poznali stary zwyczaj żegnania zimy. Nie tylko tańczyli w barwnym korowodzie niosąc wcześniej własnoręcznie ozdobione Marzanny, ale także nauczyli się zwrotki jednej z pieśni ludowych o Marzannie, którą chętnie śpiewali.

Poznawanie ginących zwyczajów stanowi nieodłączną część współczesnej edukacji, a zajęcia tego typu, łączące ze sobą elementy różnych dziedzin (muzyki, etnografii, tradycji ludowej, zabawy) cieszą się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i nauczycieli.

Zgodnie z sentencją "muzyka łagodzi obyczaje" słysząc rytmiczne i proste melodie ludowe, uśmiechy same pojawiają się na twarzach, a nogi same unoszą do tańca.

 

 

spromo

Witryna wykorzystuje w celach statystycznych pliki cookies. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza akceptację zapisu/odczytu tych plików, zgodnie z indywidualną konfiguracją używanej przeglądarki.

;