Dawniej "Karnawałowy światopogląd miał nieprzeparty wpływ na sposób widzenia i myślenia ludzi: karnawał jak gdyby zmuszał ludzi do wyrzeczenia się oficjalnie zajmowanych przez nich pozycji (…) i do odczuwania świata w karnawałowej perspektywy śmiechu".
... A co nam zostało dziś? Czy jeszcze potrafimy się bawić?...

"Na szczęście, na zdrowie, na ten Nowy Rok..." pod takim tytułem Zespół Ludowy „Kalina” bawił czytelników zebranych w Bibliotece 30 stycznia. Scenariusz barwnego widowiska został przygotowany przez Zespół Ludowy "Kalina" z Żurobic, a powstał w oparciu o tradycje kolędnicze podlaskich wsi. Zebrani mieli okazję  posłuchać pieśni i obejrzeć w formie widowiska tradycje Bożonarodzeniowe. Członkowie zespołu pokazali popularne niegdyś zwyczaje kolędowania z gwiazdą.

Były życzenia, były wspomnienia, tradycja więc zachowana!
„Na szczęście, na zdrowie, na ten Nowy Rok,
Aby was głowa nie bolała, ani jeden bok,
Żeby żyto rodziło się jak kory..." tak śpiewano na koniec spotkania.