"Coraz cieszej - Wrzesień!- Wrzesień!
Słońce rzuca blask z ukosa,
I dzień krótszy, chłodna rosa -
Ha i jesień - polska jesień..."
                         W. Pol "Na jesieni"

"Jesień w chłopskiej chałupie" - to tytuł spotkania dzieci z kulturą ludową. Miało miejsce w naszej Bibliotece we czwartek 13 października. Zespół ludowy „Kalina” z Żurobic, z którym współpracujemy od kilku lat, przygotował atrakcyjne zajęcia, podczas których każde dziecko mogło podjąć próbę utkania chodnika, poszatkowania i przyprawienia kapusty do kiszenia, ubicia masła w prawdziwej maselnicy, wyczesania lnu, czy też darcia pierza.

Dzieci z zainteresowaniem przysłuchiwały się opowieściom o obyczajach panujących w XX-wiecznej wsi. Nawet stosunkowo trudny, z uwagi choćby na język fragment „Chłopów”, został przyjęty nad wyraz dojrzale, jak na uczniów klas II i III szkoły podstawowej. Przy dźwiękach muzyki ludowej, poznając zwyczaje podlaskiej wsi, dzieci nie tylko uczyły się i pracowały, ale także bawiły. Na zakończenie spotkania czekała nas prawdziwa uczta – chleb z własnoręcznie ubitym masłem oraz wspólny taniec.

 

spromo

Witryna wykorzystuje w celach statystycznych pliki cookies. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza akceptację zapisu/odczytu tych plików, zgodnie z indywidualną konfiguracją używanej przeglądarki.

;