Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kulrury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Kierunek Interwencji 4.1. BLISKO - zadanie "Biblioteka ogrodem słów i obrazów"

„gdzieś w teatrze pewien książę
stał na scenie mówił życie
sen jest tylko snem jest całe
ale może mi się śniło

byłeś książę może byłeś
snem jest teatr snem jest życie
no to śnijmy książę śnijmy
byle ładnie nam się śniło”

Sen o życiu i teatrze, a może o teatrze w życiu? 20 sierpnia Siemiatyczanie mieli okazję przez chwilę pobyć w barokowych, dworskich realiach siedemnastowiecznej Hiszpanii, a wszystko za sprawą Teatru The M.A.S.K. z Bielska Podlaskiego. Artyści z wielkim kunsztem aktorskim ukazali realność postaci i prawdziwość ówczesnych problemów, wywołując żywą reakcję publiczności. Jednocześnie doskonale przemycili wiele ponadczasowych prawd oraz filozoficznych rozterek człowieka. Wyreżyserowana przez Mateusza Sacharzewskiego ta zabawna, kostiumowa hiszpańska komedia idealnie wpisała się w ciepły, letni wieczór polskiego pejzażu literackiego i przyrodniczego dostarczając zebranym mnóstwo pozytywnych emocji.
„Księżniczka na opak wywrócona” to dzieło niezwykłe „autora spełnionego, pierwszego dramatopisarza Królestwa Hiszpanii, cieszącego się sympatią króla, z wysoką ustabilizowaną pozycją na dworze”, o samej sztuce napisano zaś że, czerpie z teatru jarmarcznego, pełna jest zaskakujących perypetii, zabawnych qui pro quo, zmian ról, przebieranek, intryg i słownych gier, sztuka wydaje się jedynie scenicznym żartem uznanego poety.

Źródło za: A. Zdziebłowska, Złoty wiek hiszpańskiego teatru [w:] Pedro Calderon De La Barca Księżniczka na opak wywrócona (http://www.teatr.tarnow.pl/files/downloads/532/cd8d0111dfba95f51ece2c79f38e11a9.pdf)

Dziękujemy The The M.A.S.K.
Dziękujemy Państwu za wspólny wieczór
Do zobaczenia za rok