Sobótka, Noc Kupały, Wigilia św. Jana, czy też po prostu noc świętojańska na Podkarpaciu i Śląsku, kupałnocka na Mazowszu i Podlasiu, a palinoka na Warmii i Mazurach to czas niekoniecznie celebrowany we współczesnym świecie, ale mając na uwadze wartość dziedzictwa kulturowego, chcemy Wam o tym święcie co nieco opowiedzieć. Rok w tradycji i obyczaju, a według niego właśnie powstał projekt „Z kulturą ludową za pan brat”, jest przewodnikiem po świętach, kultywowanych tradycjach i zwyczajach wsi polskiej.

Podczas spotkania z zespołem śpiewaczym „Kalina”, dzieci miały okazję poznać historię sobótki oraz związanych z nią obrzędów ludowych. Obchodom kupałnocki towarzyszyły m.in.: skoki przez ognisko, tańce dziewcząt wokół paleniska, puszczanie wianków na wodę, wieńczenie zielem... Dzieci dowiedziały się, że w przypadającą na 23-24 czerwca wigilię św. Jana, przeprowadzano tzw. obrzęd święcenia wody i ziół leczniczych. Nie zabrakło dobrej zabawy, skoków nie przez ognisko oczywiście, ale owszem. Okazuje się, że poznawanie tradycji ludowych nie musi być nudne.

 

spromo

Witryna wykorzystuje w celach statystycznych pliki cookies. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza akceptację zapisu/odczytu tych plików, zgodnie z indywidualną konfiguracją używanej przeglądarki.

;