Planowany program przebiegu obchodów 30-lecia Stowarzyszenia (4 października, środa, godz. 16.00):

1. Otwarcie wydarzenia – Przewodniczący Stowarzyszenia, Józef Dołoto (godz. 16.00)
2. Przedstawienie historii i działalności Stowarzyszenia Klub Literacki w Siemiatyczach – Wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia, Barbara Zagubień (godz. 16.15)
3. Podziękowania przybyłym gościom, sponsorom, władzom miasta i powiatu za obecność, wsparcie materialne oraz merytoryczne (16.40)
4. Przemówienia władz i zaproszonych gości (godz. 17.00)
5. Montaż słowno-muzyczny (17.35.
6. Zamknięcie uroczystości (18.00)

Pod koniec XX wieku, dokładnie 27 maja 1993 roku, z inicjatywy poetki Janiny Soszyńskiej, będącej członkiem Związku Literatów Polskich, oraz grupy miłośników literatury, w tym pasjonatów poezji, powołane zostało Stowarzyszenie Klub Literacki w Siemiatyczach. Powstanie tego Stowarzyszenia otworzyło nowe możliwości lokalnym poetom-amatorom, prozaikom i pisarzom, których twórczość przez lata tkwiła w szufladach, oczekując na swój debiut. Klub Literacki podjął się patronatu nad tym dorobkiem, wspierając go przez trzydzieści lat.

Warto zaznaczyć ogromny wkład w popularyzację działalności Klubu kolejnych prezesów i liderów, dzięki których charyzmie i uporowi Stowarzyszenie przetrwało wiele burz. Byli to m.in. Regina Sawczyńska, Helena Masiel-Martinko, Zofia Jurek, Nina Dąbrowska, Apolonia Zawadzka, Adela Tokarska, Helena Gałek, Krzysztof Nowaczuk, Dorota Perz, Alina Jurczuk, Janina Robkowska, Mikołaj Żabiński, Barbara Zagubień, Józef Dołoto.

Stowarzyszenie wciąż aktywnie organizuje spotkania poetyckie, wydarzenia z okazji różnych świąt i rocznic, podczas których prezentowane są utwory związane tematycznie z danym wydarzeniem, oraz warsztaty literackie. Członkowie Klubu rozwijają umiejętności pisarskie poprzez spotkania ze współczesnymi poetami i ludźmi kultury.

Klubowicze są również uczestnikami licznych wydarzeń kulturalnych, uroczystości religijnych i państwowych w naszym mieście i regionie. Cyklicznie organizowana jest Noc Świętojańska – spotkanie literacko-muzyczne, które łączy elementy święta i tradycji, dedykowane mieszkańcom miasta i okolic.

Stowarzyszenie jest wydawcą indywidualnych tomików wierszy miejscowych poetów oraz pięciu jubileuszowych publikacji Klubu Literackiego. Dumą Klubu jest czasopismo "Ścieżki Literackie", wydawane od 1994 roku, w którym umieszczane są informacje o bieżącej działalności i publikowane utwory poetów i prozaików, członków Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie od wielu lat jest wspierane merytorycznie i materialnie przez Urząd Miasta Siemiatycze oraz Miejską Bibliotekę Publiczną im. Ks. Anny Jabłonowskiej w Siemiatyczach, przy której działa.