Galeria

Stanisław Kiczko urodził się 21 lipca 1943 r. we wsi Świrydy na Grodzieńszczyźnie, zmarł w swoim ukochanym Grodnie, 14 lipca 2015 r. Studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej na Wydziale Malarstwa i Grafiki w Witebsku. W tym mieście także debiutował wystawą prac w 1968 r. Był aktywnym działaczem i wieloletnim prezesem Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi. Jego zainteresowania artystyczne skupiły się wokół tematyki sakralnej i architektury kościółków i kościołów. Wypracował własną, niepowtarzalną technikę malarską łączącą elementy naturalizmu z abstrakcją. Twórczość artysty wywarła znaczący wpływ na wielu artystów na Białorusi.

Obrazy i grafiki Stanisława Kiczki znalazły uznanie, były i są prezentowane w galeriach wielu państw, wiele z nich znajduje się zarówno w zbiorach muzeów państwowych w Polsce, Niemczech, Austrii, Holandii, Belgii, USA a także w kolekcjach prywatnych na całym świecie. Stanisław Kiczko jest współautorem i bezpośrednim wykonawcą koncepcji muzeów Grodna, jego zasługą jest również odtworzenie wnętrza domu Adama Mickiewicza w Nowogródku. W 2005 r. Stanisław Kiczko został odznaczony medalem "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Obecna wystawa obrazów, którą można obejrzeć w naszej Bibliotece, była możliwa dzięki uprzejmości Pani Ewy Marii Piętki, Dyrektor Domu Kultury "Śródmieście" w Białymstoku, która wypożyczyła prace, Pani Urszuli Tomasik, która je nam przekazała - dziękujemy. Szczególne podziękowania kierujemy do żony artysty, która pozwoliła na pokazanie kolekcji również w naszej skromnej galerii „Odrobina kultury”.

W ramach promocji lokalnych twórców, w marcu w naszej galerii "Odrobina Kultury" pokazujemy prace - akwarela, akryl i rzeźba - Jolany Pużuk.

Tematyka jej prac to przede wszystkim florystyka i pejzaż: w większości bardzo kolorowe, przyciągające wzrok, zachęcające do przyjrzenia się radosnym odcieniom i nieco abstrakcyjnym kształtom.

Teresa Modzelewska pełni funkcję Kierownika Gminnej Biblioteki Publicznej w Boćkach. Charakteryzują ją otwartość i serdeczność oraz zaangażowanie w wiele działań społecznych.  Po studiach na kierunku Bibliotekoznawstwo i Informacja Naukowa ukończonych w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie, przez wiele lat tam właśnie pracowała i mieszkała.

25 lipca w mini galerii "Odrobina kultury" w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Siemiatyczach odbył się wernisaż wystawy pt. "Ikony". Autorka prezentowanych prac, Irena Gęścińska, od ponad dwudziestu lat zajmuje się ich pisaniem.

Od 26 października w galerii "Odrobina kultury" można oglądać prace uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dołubowie. Zajęcia organizowane są przez Stowarzyszenie Pomocy Szansa, którego misją jest aktywne wspomaganie procesu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.

Natalia Kwiek, pochodząca z niewielkiej miejscowości zagubionej na Podlasiu, nazywanej przez niektórych polskim Rivendell. Uczyła się w Ogólnokształcącej Szkole Sztuk Pięknych w Ciechanowcu i to właśnie ta szkoła i nauczyciele odegrali ogromną rolę w rozbudzeniu u niej zainteresowania historią sztuki i sztuką w szerokim rozumieniu, fotografowanie zaś towarzyszyło jej od dziecka.

Jeszcze tylko do 15 czerwca można oglądać w naszej galerii "Odrobina Kultury" wystawę fotofrafii Natalii Kwiek. W najbliższy piątek (8 czerwca) będzie można także poznać tę młodą, utalentowaną pasjontkę fotografii podczas spotkania autorskiego.

Razem z Natlią Kwiek serdecznie zapraszamy!

 

 

spromo

Witryna wykorzystuje w celach statystycznych pliki cookies. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza akceptację zapisu/odczytu tych plików, zgodnie z indywidualną konfiguracją używanej przeglądarki.

;