Projekty

Projekty i programy wnosiły nową jakość w funkcjonowanie bibliotek, pokazały jak zmieniać się dla społeczności lokalnych, jak pozyskiwać fundusze na rozwój i wprowadzanie nowych form pracy z czytelnikiem.
To dzięki nim biblioteki znalazły inspirację do  wymiany doświadczeń, poszukiwania partnerów do działania, to właśnie programy przyczyniły się do aktywizacji bibliotek i czytelników.
Biblioteki stają się nie tylko miejscem pracy i wypożyczania książek, biblioteki  stają się miejscem pełnym ludzi i ich pasji, miejscam, w którym spotykają się mieszkańcy. Biblioteki, dzięki udziałowi w różnego rodzaju projektach i progarmach, zmieniły się z wypożyczali w lokalne centra szeroko rozumianej kultury.

Szanowni Państwo!

Nasza biblioteka otrzymała dofinansowanie w wysokości 10900,00 zł na realizację autorskiego projektu "Historia na kaflach spisana", który będziemy realizowali od 10 stycznia do 30 września 2025 roku.

Celem projektu jest przywrócenie pamięci o przedwojennej historii miasta, w którym ponad 60% mieszkańców stanowiła ludność żydowska, wśród której byli m.in. znani właściciele kilku kaflarni, fotograf. Istotne jest przywołanie ze wspomnień oraz zachowanych tekstów i obrazów wartościowego wkładu ludności żydowskiej w rozwój miasta. Tradycyjna niegdyś wielokulturowość miasteczka dziś jest jedynie niewyraźnym mirażem, co powoduje zubożenie kulturowe i brak rzetelnej wiedzy i punktu odniesienia dla budowania przyszłości. Odkrycie na nowo przedwojennej historii miasta, gdzie Żydzi – właściciele kaflarni i twórcy lokalnej tradycji – z Polakami budowali lokalną społeczność. Zaproszanie dorosłych i młodzieży do fascynującej podróży w świat polsko-żydowskiej kultury, której bogactwo przez lata pozostawało w cieniu. Wspólne przywołanie wspomnień, zachowanych obrazów i tekstów, w celu ukazania znaczącego wpływu jaki miała społeczność żydowska na rozwój Siemiatycz. Popularyzacja analogowej techniki fotograficznej.

 

spromo

Witryna wykorzystuje w celach statystycznych pliki cookies. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza akceptację zapisu/odczytu tych plików, zgodnie z indywidualną konfiguracją używanej przeglądarki.

;