"Z kulturą ludową za pan brat"

Od stycznia 2016 r. zespół ludowy „Kalina” z Żurobic wspólnie z naszą Biblioteką realizuje projekt „Z kulturą ludową za pan brat”. Jego celem jest zapoznawanie dzieci i młodzieży z tradycją ludową, obrzędowością polskiej wsi.

Spotkania w postaci spektakli ludowych, warsztatów i zajęć edukacyjnych pozwalają na wzbogacanie wiedzy i doświadczenia w zakresie dziedzictwa kulturowego, ginących zawodów, dawnej codziennej pracy kobiet i mężczyzn. Nauka pieśni ludowych i wspólne ich śpiewanie daje nowy wymiar odczuwania muzyki. Spotkania są okazją do budowania więzi międzypokoleniowych, poznawania historii lokalnej oraz nauką aktywności społecznej.


Sobótka, Noc Kupały, Wigilia św. Jana, czy też po prostu noc świętojańska na Podkarpaciu i Śląsku, kupałnocka na Mazowszu i Podlasiu, a palinoka na Warmii i Mazurach to czas niekoniecznie celebrowany we współczesnym świecie, ale mając na uwadze wartość dziedzictwa kulturowego, chcemy Wam o tym święcie co nieco opowiedzieć. Rok w tradycji i obyczaju, a według niego właśnie powstał projekt „Z kulturą ludową za pan brat”, jest przewodnikiem po świętach, kultywowanych tradycjach i zwyczajach wsi polskiej.

 

spromo

Witryna wykorzystuje w celach statystycznych pliki cookies. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza akceptację zapisu/odczytu tych plików, zgodnie z indywidualną konfiguracją używanej przeglądarki.

;