"Z kulturą ludową za pan brat"

Od stycznia 2016 r. zespół ludowy „Kalina” z Żurobic wspólnie z naszą Biblioteką realizuje projekt „Z kulturą ludową za pan brat”. Jego celem jest zapoznawanie dzieci i młodzieży z tradycją ludową, obrzędowością polskiej wsi.

Spotkania w postaci spektakli ludowych, warsztatów i zajęć edukacyjnych pozwalają na wzbogacanie wiedzy i doświadczenia w zakresie dziedzictwa kulturowego, ginących zawodów, dawnej codziennej pracy kobiet i mężczyzn. Nauka pieśni ludowych i wspólne ich śpiewanie daje nowy wymiar odczuwania muzyki. Spotkania są okazją do budowania więzi międzypokoleniowych, poznawania historii lokalnej oraz nauką aktywności społecznej.


"Coraz cieszej - Wrzesień!- Wrzesień!
Słońce rzuca blask z ukosa,
I dzień krótszy, chłodna rosa -
Ha i jesień - polska jesień..."
                         W. Pol "Na jesieni"

"Jesień w chłopskiej chałupie" - to tytuł spotkania dzieci z kulturą ludową. Miało miejsce w naszej Bibliotece we czwartek 13 października. Zespół ludowy „Kalina” z Żurobic, z którym współpracujemy od kilku lat, przygotował atrakcyjne zajęcia, podczas których każde dziecko mogło podjąć próbę utkania chodnika, poszatkowania i przyprawienia kapusty do kiszenia, ubicia masła w prawdziwej maselnicy, wyczesania lnu, czy też darcia pierza.

 

spromo

Witryna wykorzystuje w celach statystycznych pliki cookies. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza akceptację zapisu/odczytu tych plików, zgodnie z indywidualną konfiguracją używanej przeglądarki.

;