"Z kulturą ludową za pan brat"

Od stycznia 2016 r. zespół ludowy „Kalina” z Żurobic wspólnie z naszą Biblioteką realizuje projekt „Z kulturą ludową za pan brat”. Jego celem jest zapoznawanie dzieci i młodzieży z tradycją ludową, obrzędowością polskiej wsi.

Spotkania w postaci spektakli ludowych, warsztatów i zajęć edukacyjnych pozwalają na wzbogacanie wiedzy i doświadczenia w zakresie dziedzictwa kulturowego, ginących zawodów, dawnej codziennej pracy kobiet i mężczyzn. Nauka pieśni ludowych i wspólne ich śpiewanie daje nowy wymiar odczuwania muzyki. Spotkania są okazją do budowania więzi międzypokoleniowych, poznawania historii lokalnej oraz nauką aktywności społecznej.


Pierwsze zajęcia w ramach projektu edukacyjnego opracowanego przez zespół ludowy "Kalina" z Żurobic „Z kulturą ludową za pan brat” – „Utopimy Marzannę szkaradną” - zorganizowano 21 marca. Uczniowie najmłodszych klas szkół podstawowych w Siemiatyczach i Szerszeniach poznali stary zwyczaj żegnania zimy. Nie tylko tańczyli w barwnym korowodzie niosąc wcześniej własnoręcznie ozdobione Marzanny, ale także nauczyli się zwrotki jednej z pieśni ludowych o Marzannie, którą chętnie śpiewali.

 

spromo

Witryna wykorzystuje w celach statystycznych pliki cookies. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza akceptację zapisu/odczytu tych plików, zgodnie z indywidualną konfiguracją używanej przeglądarki.

;