Kreatywny czytelnik

W ubiegłym roku grupa mieszkańców Siemiatycz, z inicjatorkami: Urszulą Jermakowicz, Katarzyną Jachimczuk, Bogusławą Mazurek, Katarzyną Nielipińską, stworzyła projekt „Kreatywny czytelnik” i złożyła go do realizacji w ramach Budżetu Partycypacyjnego na rok 2017 r.  Naszej Bibliotece zaproponowano rolę Partnera projektu, którą to rolę z przyjemnością przyjęliśmy.
Projekt otrzymał rekomendację do realizacji, dzięki czemu mieszkańcy naszego  miasta, w okresie od marca do czerwca, zyskają możliwość uczestniczenia w spotkaniach i warsztatach popularyzujących zarówno czytelnictwo, jak i aktywne, wspólne spędzanie czasu wolnego.
Celem projektu jest integracja międzypokoleniowa, rozwijanie kompetencji czytelniczych, zabawa, spędzanie czasu wolnego w bibliotece, wzmocnienie biblioteki jako miejsca przyjaznego, przestrzeni do relaksu, rozwijania umiejętności, integracji środowiskowej.

Przekonali się o tym uczestnicy spotkania z Robertem Gondkiem, podróżnikiem, fotografem, a także organizatorem egzotycznych wypraw.
Opowieść podróżnika, bogato ilustrowana prezentacją, filmami oraz wystawą zdjęć z podróży pozwoliła zebranym poczuć klimat omawianych wypraw i odwiedzanych państw. Gość wieczoru rozbudził zainteresowania Afryką także u najmłodszych odbiorców, którzy z pewną nieśmiałością, ale jednak pytali, o zachowania egzotycznych zwierząt i zabawy afrykańskich dzieci, o których opowiadał Pan Robert.

Zaproszenie

Liderzy „Kreatywnego czytelnika” i Miejska Biblioteka Publiczna serdecznie zapraszają na kolejną kawiarenkę czytelniczą 24 maja (środa) godz. 17.00 Filia MBP ul. 11 Listopada 18 B.

PROJEKT "KREATYWNY CZYTELNIK" SFINANSOWANY Z BUDŻETU PARTYCYPACYJNEGO 2017 MIASTA SIEMIATYCZE

Spotkanie grupy inicjatorów projektu „Kreatywny czytelnik” realizowanego w ramach Budżetu Partycypacyjnego zaowocowało przydzieleniem zadań i ustaleniem harmonogramu działań. Zdecydowano o wyborze pierwszego gościa, którym będzie dziennikarz, fotografik i podróżnik – Robert Gondek. Spotkanie odbędzie się 29 marca o godz. 18.00 w Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. 11 Listopada 18 B.
Kolejny gość zostanie wybrany przez dzieci i młodzież, po przeprowadzeniu badania ankietowego. Na spotkaniu skonstruowano kwestionariusze ankiet skierowanych do dzieci i do młodzieży. Narzędzie to  posłuży do zebrania informacji niezbędnych do dalszych działań grupy „Kreatywny czytelnik”.
W spotkaniu wziął też udział zespół Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki, który zgłosił chęć pomocy m.in. przy zbieraniu i opracowaniu ankiet.

PROJEKT "KREATYWNY CZYTELNIK" SFINANSOWANY Z BUDŻETU PARTYCYPACYJNEGO 2017 MIASTA SIEMIATYCZE

Robert Gondek najchętniej podróżuje po Afryce. Odwiedził 18 afrykańskich krajów. O pięciu z nich opowie podczas pokazu. Będzie to opowieść o najwyższych afrykańskich górach i o ich różnorodności. Zobaczymy pokryte lodowcami Kilimandżaro i Mount Kenya. Na Mount Meru poczekamy na wschód słońca z widokiem na najwyższy szczyt Afryki. Odbędziemy spacer po niezwykle kolorowych Górach Księżycowych w Ugandzie.

Inaugurujemy nową formę spotkań, jaką są „kawiarenki czytelnicze”. Oferujemy naszym czytelnikom niepowtarzalną okazję sprawdzenia się w nowej roli i przyjemnego spędzenia wolnego czasu. Pierwsze spotkanie dedykujemy młodzieży wieku 14-16 lat.

„Kawiarenki czytelnicze” to spotkania, podczas których uczestnicy będą odczytywać wybrane przez siebie fragmenty, ulubionych utworów literackich. Serdecznie zapraszamy do sprawdzenia się w roli lektorów, w luźnej, niezobowiązującej atmosferze, pozbawionej konkursowej rywalizacji i niepotrzebnego stresu. Będą to spotkania, podczas których będziemy mieli okazję nie tylko do prezentacji własnych preferencji czytelniczych ale również zapoznania się z fragmentami ulubionych lektur swoich rówieśników. Być może po którąś z nich warto będzie sięgnąć.

Półtorej godziny zajmującej rozmowy, intrygujących zagadek, wspaniałej lektury, a wszystko to okraszone ogromną dozą wyśmienitego poczucia humoru – tak, w największym skrócie, można zrelacjonować spotkanie z Grzegorzem Kasdepke, które odbyło się w Szkole Podstawowej nr 1 w ramach projektu „Kreatywny czytelnik”.

Jak to w kawiarence, przy smacznym ciasteczku i herbatce, atmosfera przyjemna tym bardziej, że zebrali się miłośnicy książek.
Mieliśmy pierwszą okazję, do podzielenia się swoimi ulubionymi fragmentami utworów literackich z rówieśnikami i nie tylko. Wysłuchaliśmy fragmentów o bardzo różnej treści, z przewagą tych zmuszających do zatrzymania się i przemyślenia.

 

spromo

Witryna wykorzystuje w celach statystycznych pliki cookies. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza akceptację zapisu/odczytu tych plików, zgodnie z indywidualną konfiguracją używanej przeglądarki.

;