Galeria

Stanisław Kiczko urodził się 21 lipca 1943 r. we wsi Świrydy na Grodzieńszczyźnie, zmarł w swoim ukochanym Grodnie, 14 lipca 2015 r. Studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej na Wydziale Malarstwa i Grafiki w Witebsku. W tym mieście także debiutował wystawą prac w 1968 r. Był aktywnym działaczem i wieloletnim prezesem Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi. Jego zainteresowania artystyczne skupiły się wokół tematyki sakralnej i architektury kościółków i kościołów. Wypracował własną, niepowtarzalną technikę malarską łączącą elementy naturalizmu z abstrakcją. Twórczość artysty wywarła znaczący wpływ na wielu artystów na Białorusi.

Obrazy i grafiki Stanisława Kiczki znalazły uznanie, były i są prezentowane w galeriach wielu państw, wiele z nich znajduje się zarówno w zbiorach muzeów państwowych w Polsce, Niemczech, Austrii, Holandii, Belgii, USA a także w kolekcjach prywatnych na całym świecie. Stanisław Kiczko jest współautorem i bezpośrednim wykonawcą koncepcji muzeów Grodna, jego zasługą jest również odtworzenie wnętrza domu Adama Mickiewicza w Nowogródku. W 2005 r. Stanisław Kiczko został odznaczony medalem "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Obecna wystawa obrazów, którą można obejrzeć w naszej Bibliotece, była możliwa dzięki uprzejmości Pani Ewy Marii Piętki, Dyrektor Domu Kultury "Śródmieście" w Białymstoku, która wypożyczyła prace, Pani Urszuli Tomasik, która je nam przekazała - dziękujemy. Szczególne podziękowania kierujemy do żony artysty, która pozwoliła na pokazanie kolekcji również w naszej skromnej galerii „Odrobina kultury”.

 

spromo

Witryna wykorzystuje w celach statystycznych pliki cookies. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza akceptację zapisu/odczytu tych plików, zgodnie z indywidualną konfiguracją używanej przeglądarki.

;