"Coraz cieszej - Wrzesień!- Wrzesień!
Słońce rzuca blask z ukosa,
I dzień krótszy, chłodna rosa -
Ha i jesień - polska jesień..."
W. Pol "Na jesieni"
"Jesień w chłopskiej chałupie" - to tytuł spotkania dzieci z kulturą ludową. Miało miejsce w naszej Bibliotece we czwartek 13 października. Zespół ludowy „Kalina” z Żurobic, z którym współpracujemy od kilku lat, przygotował atrakcyjne zajęcia, podczas których każde dziecko mogło podjąć próbę utkania chodnika, poszatkowania i przyprawienia kapusty do kiszenia, ubicia masła w prawdziwej maselnicy, wyczesania lnu, czy też darcia pierza.
Sobótka, Noc Kupały, Wigilia św. Jana, czy też po prostu noc świętojańska na Podkarpaciu i Śląsku, kupałnocka na Mazowszu i Podlasiu, a palinoka na Warmii i Mazurach to czas niekoniecznie celebrowany we współczesnym świecie, ale mając na uwadze wartość dziedzictwa kulturowego, chcemy Wam o tym święcie co nieco opowiedzieć. Rok w tradycji i obyczaju, a według niego właśnie powstał projekt „Z kulturą ludową za pan brat”, jest przewodnikiem po świętach, kultywowanych tradycjach i zwyczajach wsi polskiej.
Pierwsze zajęcia w ramach projektu edukacyjnego opracowanego przez zespół ludowy "Kalina" z Żurobic „Z kulturą ludową za pan brat” – „Utopimy Marzannę szkaradną” - zorganizowano 21 marca. Uczniowie najmłodszych klas szkół podstawowych w Siemiatyczach i Szerszeniach poznali stary zwyczaj żegnania zimy. Nie tylko tańczyli w barwnym korowodzie niosąc wcześniej własnoręcznie ozdobione Marzanny, ale także nauczyli się zwrotki jednej z pieśni ludowych o Marzannie, którą chętnie śpiewali.
Dawniej "Karnawałowy światopogląd miał nieprzeparty wpływ na sposób widzenia i myślenia ludzi: karnawał jak gdyby zmuszał ludzi do wyrzeczenia się oficjalnie zajmowanych przez nich pozycji (…) i do odczuwania świata w karnawałowej perspektywy śmiechu".
... A co nam zostało dziś? Czy jeszcze potrafimy się bawić?...
Jak obrządek każe dzienny,
Snopy wnosi sam gumienny,
Bo trza chleba do wesela -
I sam siankiem stół zaściela,
W pamięć żłobu Zbawiciela, -
I po kątach snopy stawi
I coś z cicha błogosławi…
Wincenty Pol, „Pieśń o domu naszym”
Ostatnie w 2016 r. spotkanie dzieci z kulturą ludową zakończono tradycyjnie - przygotowaniem ozdób świątecznych, ubieraniem choinki, wspólnym śpiewaniem kolęd i oczywiście jedzeniem makowca. Pysznie było...