Wydarzenia

Badanie opinii czytelników książek – weź udział! Twoje zdanie się liczy!

Wspólnie z Instytutem Książki zapraszamy Państwa do udziału w drugim (u nas pierwszym) badaniu opinii czytelników książek, które zostały zainicjowane w 2018 roku. Anonimową ankietę przygotowano  w Instytucie Książki. Opracowaniem uzyskanych w badaniu wyników zajmuje się Paweł Kuczyński, socjolog i badacz czytelnictwa w Polsce, którego wystąpienie o przewrotnym tytule "Czytanie książek jako piękna choroba" z ubiegłorocznej Gali Rankingu Bibliotek polecamy Państwa uwadze.

ANKIETA:  http://czytelnicy2019.badanie.net/

Jonathan Littell – intelektualista, prowokator, eksperymentator – „Stara historia nowa wersja”

Zdaniem czytelniczek Dyskusyjnego Klubu Książki po znakomicie przyjętych „Łaskawych” powrót pisarza nieudany, do końca nieprzemyślany. Poza okładką – świetną zresztą – przez 435 stron czytelnik nękany jest obrazami ekstremalnego egocentryzmu i obsesyjnego dążenia do zaspokojenia własnych potrzeb.

W bieżącym roku zaprosiliśmy do udziału w akcji przedstawicieli władz miasta, przedstawicieli władz powiatu, dyrektorów jednostek organizacyjnych miasta, czytelników, przyjaciół i sympatyków biblioteki.

Wybrane fragmenty nowel przeczytali:

Katarynka, Bolewsław Prus:

Burmistrz Miasta Siemiatycze pan Piotr Siniakowicz, Dyrektor Siemiatyckiego Ośrodka Kultury pani Jolanta Sidorowicz, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Siemiatyczach pan Mariusz Pyzowski

Sawa, Henryk Rzewuski:

pani Maria Marciniak,
Prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o. w Siemiatyczach pan Bogusław Zduniewicz,
Przewodnicząca Rady Miasta Siemiatycze pani Agnieszka Zalewska

Wiersze Zbigniewa Herberta ruszyły w miasto za sprawą ogólnopolskiej akcji PODARUJ WIERSZ. Dzięki wsparciu naszych czytelników, Młodzieżowej Rady Miasta, Klubu Literackiego oraz Rady Miasta Siemiatycze w bibliotece powstały dziesiątki kopii ręcznie przepisanych utworów Herberta. Dzisiaj zaś wiersze trafiły do rąk mieszkańców miasta. Mamy nadzieję, że projekt PODARUJ WIERSZ pozwoli Państwu odświeżyć w pamięci twórczość tego znakomitego pisarza!

Wszyscy kochamy to lato gorące,
Ptaki na drzewach i jaskrawe słońce.
Wakacje, urlopy, wyjazdy na wczasy…”.

„Lato” Joanna Smętek

 Pierwszy "Wtorek z Biblioteką" za nami. Jak się bawiliśmy? - zobaczcie sami!

W tym roku po raz trzeci świętujemy urodziny księżnej Anny Jabłonowskiej. Zwyczajem lat ubiegłych święto rozpoczynamy spacerem w strojach inspirowanych modą lat 1840-1880 ulicami Siemiatycz, miasta które niegdyś stanowiło własność prywatną, a ostatnią jego właścicielką była właśnie ks. Anna Jabłonowska z Sapiehów. Uwieńczeniem naszego spaceru będzie koncert muzyki poważnej, przygotowany przez nauczycieli i uczniów Szkoły Muzycznej I. St.im. Wojciecha Kilara w Siemiatyczach. Na tym nie koniec. W tym roku spacer i koncert  będą stanowić uroczyste otwarcie miejskiego Pikniku Aktywna Integracja.

PODARUJ WIERSZ – ogólnopolska akcja społeczna Fundacji im. Zbigniewa Herberta nabiera tempa! Do współpracy nad realizacją projektu na terenie Siemiatycz zaprosiłyśmy członków Stowarzyszenia Klub Literacki, miejskich radnych oraz młodzież. Dzięki nim powstały dziesiątki kopii wierszy Herberta przygotowanych ręcznie.

Witryna wykorzystuje w celach statystycznych pliki cookies. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza akceptację zapisu/odczytu tych plików, zgodnie z indywidualną konfiguracją używanej przeglądarki.

;