Wydarzenia

Wakacje w mieście? Czemu nie. To doskonały pomysł szczególnie, gdy miasto proponuje nam ciekawe atrakcje. 24 sierpnia w ogródku Miejskiej Biblioteki Publicznej rozegrana została pierwsza edycja "Turnieju Gry w Bule o Puchar Burmistrza Siemiatycz". W wyniku wewnętrznych eliminacji do finałowej walki stanęły zwycięskie drużyny, reprezentujące kolejno: Stowarzyszenie Miłośników Zwierząt "Psiemiatycze", grupę "Pełnoaktywni" oraz Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki. Bule, jako dyscyplina ciesząca się w Polsce coraz większą popularnością, okazały się wspaniałą propozycją aktywnego wypoczynku, szczególnie, że pogoda wyjątkowo dopisała. Mimo pozornej statyczności, gra w bule wyzwoliła w zawodnikach pełne spektrum emocji - oczywiście tych najbardziej pozytywnych. Zwycięzcą  i zdobywcą Pucharu Burmistrza Siemiatycz Turnieju Gry w Bule Organizacji Pozarządowych została drużyna "Pełnoaktywnych". Gratulujemy!

5 czerwca w ramach prezentacji jednostek organizacyjnych Urzędu Miasta mogliśmy się spotkać na Dniach Siemiatycz. Specjalnie z myślą o naszych aktualnych, jak i przyszłych czytelnikach, przygotowaliśmy szereg atrakcji. Jak zawsze - naszym celem jako instytucji kultury - jest promocja inteligentnej, wartościowej rozrywki, pobudzającej ludzką wyobraźnię, kreatywność i emocje.

Piąta edycja akcji "Narodowe Czytanie" odbyła się 3 września. Tego dnia w całej Polsce, w 2200 miejscowościach, Polacy spotkali się by wspólnie odczytać fragmenty "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza.
Nasza Biblioteka uczestniczy w przedsięwzięciu od pierwszej edycji. Wzorem lat ubiegłych mieszkańcy Siemiatycz: przedstawiciele władz samorządowych, uczniowie, nauczyciele, członkowie i przedstawiciele organizacji pozarządowych przeczytali i wysłuchali wybranych fragmentów dzieła Sienkiewicza.

Nasilające się zjawisko wykorzystywania osób starszych, manipulacje, fałszerstwa i wymuszenia m.in. metodą "na wnuczka", przyczyniają się do tworzenia programów profilaktycznych. W ramach spotkań z przedstawicielami Policji, siemiatyccy seniorzy uczą się prawidłowych zachowań w sytuacjach zagrożenia, weryfikacji danych osób przedstawiających się jako przedstawiciele firm dostarczajacych gaz, energię i inne. Kogo zawiadomić w razie otrzymania podejrzanego telefonu, kogo wpuszczać do mieszkania, a kogo nie.

W lipcu zaprosiliśmy naszych najmłodszych czytelników na bajkowe spotkanie z wyjątkowymi gośćmi: panią Anną Uszyńską z Wydawnictwa  MODO oraz słynnym Ciekawskim Georgem. Tym, którzy być może jeszcze nie znają Ciekawskiego George'a, wyjaśniamy, iż ta sympatyczna małpka jest bohaterką uwielbianej przez dzieci na całym świecie serii książek i serialu animowanego. Jest nam niezmiernie miło, że Ciekawski George postanowił osobiście odwiedzić naszą bibliotekę i opowiedzieć o swoich przygodach. Dzięki pomocy pani Ani, dzieci miały możliwość wysłuchania najnowszych historii z udziałem Ciekawskiego George'a, którym towarzyszyła projekcja oryginalnych, książkowych ilustracji. Następnie pani Ania zaprosiła dzieci do obejrzenia filmów z Georgem w roli głównej, który wcielił się m.in. w bibliotekarza!

19 czerwca spod siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siemiatyczach do Wólki Nadbużnej ruszył "Odjazdowy Bibliotekarz" - rowerowy rajd czytelników i bibliotekarzy. "Odjazdowy Bibliotekarz" to wyjątkowa, ogólnopolska akcja dla wszystkich miłośników książek i jazdy na rowerze. Jak się okazuje, wspólna przejażdżka przez miasto lub okolicę, to świetny pomysł na spędzenie wiosennego popołudnia w gronie osób, które łączą podobne pasje.

Pierwszy tego typu rajd odbył się w 2010 r. w Łodzi. Z roku na rok ta forma promocji  czytelnictwa i bibliotek zyskuje coraz większą ilość wielbicieli i dociera do najdalszych zakątków kraju, a także świata (Rumunia, Wielka Brytania, USA, Nepal). "Odjazdowy Bibliotekarz" przemierza niestrudzenie choćby najmniejsze miejscowości.

Obchodzony 8 maja ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek to inicjatywa Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, która szybko przeobraziła się w hucznie obchodzone święto, inaugurujące Tydzień Bibliotek, a więc szereg konferencji, warsztatów i spotkań dla bibliotekarzy i czytelników. Dzień Bibliotekarza i Bibliotek to znakomita okazja do spotkania i wymiany doświadczeń, podniesienia kompetencji zawodowych, nabycia i pogłębienia wiedzy o literaturze a także refleksji na temat poziomu czytelnictwa w Polsce.

 

spromo

Witryna wykorzystuje w celach statystycznych pliki cookies. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza akceptację zapisu/odczytu tych plików, zgodnie z indywidualną konfiguracją używanej przeglądarki.

;