Wydarzenia

Szanowni Członkowie i Sympatycy SBP

„W 2017 r. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich obchodzi swój Jubileusz – 100. rocznicę powstania organizacji. To doniosłe wydarzenie dla kultury polskiej i całego środowiska bibliotekarskiego jest okazją do przypomnienia osiągnięć Stowarzyszenia, jego wkładu w kształtowanie dziedzictwa narodowego i rozwój polskiej myśli bibliotekarskiej…..”
[zapraszamy do zapoznania się z całą wypowiedzą przewodniczącej SBP Zarządu Głównego, Pani Elżbiety Stefańczyk:  http://www.sbp.pl/100/artykul/?cid=17886&prev=1055]

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku wspólnie z  Miejską Biblioteką Publiczną im. Ks. Anny Jabłonowskiej w Siemiatyczach serdecznie zapraszają bibliotekarzy powiatu siemiatyckiego na spotkanie szkoleniowe, które odbędzie się 22 listopada 2017 r. (środa) w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ks. Anny Jabłonowskiej w Siemiatyczach, w budynku przy ul. Górnej 23A.
Rozpoczęcie o godz. 1000, przewidywane zakończenie - 1400.

W programie:       

  1. Prezentacja działań MBP w Siemiatyczach – Elżbieta Smorczewska (starszy bibliotekarz, MBP Siemiatycze).
  2. Jak zbadać efektywność biblioteki publicznej? Projekt AFBP - Joanna Trusiuk  (kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego Książnicy Podlaskiej).
  3. Gry planszowe w bibliotekach – prezentacja i omówienie gier planszowych do wykorzystanie w bibliotece - Grzegorz Zys (instruktor Dz. I.-M.).
  4. Czytanie leczy - biblioterapia – Marta Kozłowska (instruktor Dz. I.-M.).

Serdecznie zapraszamy  

MBP w Siemiatyczach serdecznie zaprasza na spotkanie organizacyjne w związku z planowanymi warsztatami szycia i filcowania. Spotkanie poprowadzi Ewa Cyngot, znana i ceniona projektantka i rekonstruktorka strojów dawnych. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do MBP w Siemiatyczach już 16 listopada (czwartek) na godzinę 17.15.

16 listopada mieszkańcy, a w zasadzie mieszkanki, Siemiatycz mieli okazję po raz drugi spotkać się z panią Ewą Cyngot. Pani Ewa, członkini dwóch stowarzyszeń historycznych i rekonstruktorka strojów dawnych,  zmotywowała uczestniczki spotkania do założenia nieformalnej grupy, której celem będzie uszycie kompletu stroju na wzór osiemnastowiecznej mody.

22 listopada, w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej, odbyło się spotkanie szkoleniowe, skierowane do bibliotekarzy bibliotek publicznych powiatu siemiatyckiego. Szkolenie zorganizowane zostało z inicjatywy instruktorów Książnicy Podlaskiej.
W czym mieliśmy okazję się doskonalić?

Historia haftu wstążeczkowego sięga okresu odkrycia jedwabiu. Oczywiście nie od razu był tak bardzo popularny i znany, choćby z uwagi na swoją wysoką cenę. Sztukę haftu wstążeczkowego najszerzej stosowano w okresie rokoko (XVIII w.). Wstążki jedwabne, materiał lekki, kolorowy, pozwalał na tworzenie równie lekkich i szalenie dekoracyjnych form zdobniczych, głównie w postaci kwiatków, gałązek i innych motywów florystycznych. Przeglądając historię mody można zauważyć powroty haftu wstążeczkowego, mniej więcej co 50 lat. My zaczynamy w 2018 roku :-)

Filc jest pierwszym wyrobem włókienniczym, wykorzystywanym przez człowieka. Znaleziska archeologiczne dowodzą, że już w okresie neolitu pojawiały się wyroby z filcu. Z czasem domowa umiejętność tzw. spilśniania zanikała, na rzecz produkcji w fabrykach, niemniej do dziś można jeszcze spotkać ludzi posiadających umiejętność spilśniania wełny. Tradycje spilśniania i produkcji obuwia i odzieży z wełny odżywają w związku z modą na agroturystykę i ekologię.

Która z nas nie chciałaby mieć pięknie zdobionej torebki, bluzki czy sukienki?

A właśnie nadarza się ku temu świetna okazja. Planujemy zorganizowanie warsztatów filcowania, na których będziemy własnoręcznie szyć i zdobić torbę lub kosmetyczkę ( wybór zależy od Was). Potrzebujemy jedynie minimum dziesięciu zainteresowanych osób, które zgłoszą swój udział w warsztatach do 25 stycznia. Szacowany koszt udziału w zajęciach pokrywa koszty materiałów i wynosi: w przypadku torby – ok. 90 zł., kosmetyczki – ok. 40 zł. Wstępnie ustalony termin warsztatów przypada w okresie od lutego do kwietnia, a konkretna datę ustalimy w porozumieniu z uczestnikami.

Z wszelkimi pytaniami prosimy kierować się do pracowników Czytelni.

 

spromo

Witryna wykorzystuje w celach statystycznych pliki cookies. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza akceptację zapisu/odczytu tych plików, zgodnie z indywidualną konfiguracją używanej przeglądarki.

;