Wydarzenia

Po fazie organizacyjnej czas przystąpić do działania. Wraz z nowym rokiem rozpoczynamy - oczekiwane już przez wiele osób - warsztaty kroju i szycia strojów dawnych, którym patronuje wybitna znawczyni tej tematyki, Ewa Cyngot.

Jeśli wszystko potoczy się zgodnie z planem, to w czerwcu zaskoczymy Siemiatycze kolejnym spacerem dam i gentlemanów w strojach z epoki naszej patronki, tym razem w nieco liczniejszym gronie. I nie tylko…

W Oddziale dla Dzieci naszej Biblioteki odbyła się uroczystość wyróżnienia najaktywniejszych czytelników działu. Spotkanie tym bardziej miłe i bliskie, że najmłodszym czytelnikom towarzyszyli również rodzice. Należy bowiem pamiętać, że współcześnie to właśnie dzięki rodzicom, możliwy jest kontakt dziecka z biblioteką. To rodzice kształtują zainteresowania dziecka, także te literackie – za co serdecznie dziękujemy!

Ulegając modzie na podsumowania przedstawiamy listę najchętniej wypożyczanych książek w 2017 roku w naszej MBP.

Wypożyczalnia dla Dorosłych

1. Maria Ulatowska "Ostatni list" – wypożyczona 21 razy
2. Paulina Simons "Samotna gwiazda" – 20 razy
3. Maria Ulatowska "Kamienica przy Kruczej" – 19 razy
4. Danielle Steel "Zdrada" – 16 razy
5. dwie powieści: Charlotte Link "Ciernista róża" i Katarzyna Michalak "Spełnienia marzeń!" – po 16 razy
6. cztery powieści: Danielle Steel "Hotel Vendome" i "Po kres czasu", Agnieszka Korzeniewska "Zabiorę Cię jesienią do Brukseli" oraz Katarzyna Grochola "Przeznaczeni" - po 15 razy.

- Uwielbiam książki, które przybliżają czasy i fakty historyczne, związane z „małą ojczyzną”. Do takich należą „Wspomnienia Leonarda Priebe”, które opracowała Anna Szczygielska. Bohater wspomnień pochodził z okolic Poznania, ale przyszło mu „nieść kaganiec oświaty” na Polesiu. Nie znalazł tu „pól malowanych zbożem rozmaitem”, ale odkrył niezwykłą krainę bagien, lasów, jezior, mokradeł. Być może nieraz z Poleszukami śpiewał” „Polesia czar, to dzikie kniej i moczary”. Swoje wspomnienia pan Priebe nazywał „bazgrołkami” Siegnij po nie a nie pożałujesz.

Zapiski pana Priebe szczególnie polecam mieszkańcom Bacik i Siemiatycz. Tu też żył i pracował, ten niezwykły pasjonat nauczania i wychowania.- 

 

Ewa Cyngot, znana projektantka mody współczesnej, pasjonatka mody dawnej poprowadziła dziś warsztaty szycia strojów dawnych. Podczas zajęć praktycznych dowiedziałyśmy się wielu ciekawostek o ubiorach osiemnastowiecznych. Między innymi tego, że moda XVIII wieku, mimo że nie zmieniała się tak szybko jak w późniejszych okresach, ewoluowała w poszczególnych dekadach. Na początku wieku noszono francuskie sukienki, dopasowane, charakteryzujące się rozcięciem z przodu. Rozcięcie było uzupełnione bawetem, czyli trójkątną nakładką zasłaniającą przód sznurówki.

Czy jesteśmy piękne? Naturalnie! Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by naszemu naturalnemu pięknu odrobinę dopomóc. Też naturalnie. O tym jak to zrobić, o kosmetykach uzyskiwanych w naturalny sposób – także ten domowy – opowie nam Paulina Karczewska, zajmująca się od pięciu lat domową produkcją kosmetyków na potrzeby własne, rodziny i znajomych. Od niedawna Pani Paulina jest również producentką naturalnych kosmetyków w Fundacji Dusza Świata.

W tym szczególnym dla kobiet dniu – Dniu Kobiet – spotkałyśmy się w Bibliotece w celu nabycia wiedzy i umiejętności z zakresu kosmetyki naturalnej, a w szczególności zasad wytwarzania mydeł, kremów i olejków do pielęgnacji ciała.
Warsztaty poprowadziła Paulina Karczewska, producentka wyrobów naturalnych, właścicielka białostockiej firmy „Rękociało”.

 

spromo

Witryna wykorzystuje w celach statystycznych pliki cookies. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza akceptację zapisu/odczytu tych plików, zgodnie z indywidualną konfiguracją używanej przeglądarki.

;