Nim minie lato kwiatmi pachnące,
Nim minie lato ziół pełne,
Nim jesienne mgły zaczną swą wędrówkę.

 

Zanim Alina Ludkiewicz, przewodnicząca Zespółu Ludowego Kalina opowiedziała nam o ziołach, wiankach i tradycjach z nimi związanych – były zabawy integracyjne i ruchowe. Zabawy ruchowe, mimo upału, cieszyły się podczas dzisiejszych zajęć dużym zainteresowaniem uczestników bibliotecznych wakacji. Nie zabrakło też chodnej wody ani dobrych humorów.

Zespół Kalina wprowadził uczestników spotkania w tajniki obrzędów ludowych związanych z ziołami i kwiatami m.in. plecenia wianków, robienia bukietów i wiązanek ziołowych na różne okoliczności. Dzieci dowiedziały się m.in. o tym, że wianki poświęcone w czasie oktawy Bożego Ciała, są symbolem ludzkiej pracy, a także darów od Boga, które służą ludziom i wszelkim istotom na ziemi. Według wierzeń, wianki chroniły domostwo przed nieszczęściami, pożarem, uderzeniem pioruna i złymi mocami. Poświęconego ziela nie można było wyrzucić. Należało je przechowywać przez cały rok, a po tym okresie spalić. Stary wianek zastępowano nowym.

Pieśni wykonane przez Zespół stanowiły uzupełnienie wiedzy o obrzędach oraz tło do plecenia wianków.

Jak pracowaliśmy i bawiliśmy się zobaczcie sami.

Dziękujemy, że byliście z nami! Do zobaczenia wkrótce! 

 

 

spromo

Witryna wykorzystuje w celach statystycznych pliki cookies. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza akceptację zapisu/odczytu tych plików, zgodnie z indywidualną konfiguracją używanej przeglądarki.

;