Ocalić od zapomnienia
Ludzie pogranicza – różnorodne kultury, narodowości, religie – od setek lat tworzą życie na kresach. Łączą się, przyjaźnią, popularyzują to, co tutejsze, najpiękniejsze, może bardziej surowe jak przyroda i warunki ekonomiczne ale warte ocalenia, pielęgnowania.
Doroteusz Fionik „urodził się w 1968 r. w Bielsku Podlaskim. Absolwent Wyższego Prawosławnego Seminarium Duchownego w Jabłecznej. Studiował historię i muzealnictwo. W 1986 r. założył i prowadzi do dzisiaj Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach na przedmieściu Bielska Podlaskiego” - za kliknij tutaj: culture.pl
„Od kilkudziesięciu lat zajmuje się historią i etnografią Podlasia oraz Polesia. Autor, współautor i redaktor blisko 30 książek, w tym serii poświęconej historii miejscowości na Podlasiu (wspólnie z o. Grzegorzem Sosną). Redaktor naczelny almanachu historyczno-krajoznawczego „Bielski Hostineć” (od założenia w 1998 r.)” za kliknij tutaj: Doroteusz Fionik
Spotkanie z twórcą Muzeum Małej Ojczyzny – Darkiem Fionikiem niezwykle skromnym ale potrafiącym motywować innych do pracy na rzecz zachowania najcenniejszego dziedzictwa regionu to z pewnością inicjatywa trafiona, szczególnie z uwagi na zbliżającą się majówkę. Majowe święta mogą stać się początkiem podróży każdego z nas do wczorajszego świata, do wspomnień starych albumów, opowieści babć i dziadków. Nie pozwólmy o nas zapomnieć, zapisujmy, fotografujmy, twórzmy portret naszego małego wielkiego świata. Niech nasze dzieci, wnuki, prawnuki nie szukają korzenie, niech mają trwałe, twarde fundamenty.
Na zakończenie spotkania mieliśmy okazję wysłuchać w niezwyczajnym wykonaniu walców, oberków na harmonię i skrzypce oraz pieśni wiosennych w wykonaniu Taisy Fionik i Darka Fionika - dziękujemy!
Dziękujemy, że byliście z nami!
fot. G. Daniel-Urbańska i D. Myhan