14 grudnia 2023 r., dzięki współpracy z Fundacją Oni To My w ramach projektu pt. „Wieczorki białoruskie” dofinansowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, mogliśmy gościć w naszej bibliotece dr etnografii, wykładowcę Uniwersytetu Białostockiego, Artura Gawła.

Spotkanie poświęcone było dziedzictwu kulturowemu Podlasia zachowanego, w naturze bądź jedynie na fotografiach, w budownictwie drewnianym terenów dawnej Biłostocczyzny. Zebrani mogli podziwiać kunszt i niezwykłość nie tylko samych konstrukcji domów, ale przede wszystkich bogactwo zdobnictwa dawnych domów mieszkalnych. W prezentacji dr Gaweł zwrócił uwagę na detale, które dawniej wiązały się z wierzeniami pogan, zaś w okresie późniejszym stały się jedynie elementami ozdobnymi. Podczas wykładu etnograf podkreślał wielokrotnie wagę, dla zachowania dorobku kultury i dziedzictwa, dbałości o zdobienia budynków mieszkalnych charakterystyczne dla podlaskich terenów.

***

Dr Artur Gaweł, etnograf i pasjonat kultury ludowej, szczególnie związanej z ozdobnymi elementami drewnianych domów na terenie Białostocczyzny, jest autorem licznych publikacji, w tym obszernego opracowania pod tytułem „Zdobnictwo drewnianych domów na Białostocczyźnie”, które również znajdziecie Państwo w naszym dziale regionalnym.

fot. Gabriela Daniel-Urbańska