#wartoCzytać

Czytanie starych tekstów, listów, dokumentów, pozwala dostrzec, że natura ludzka wcale tak bardzo się nie zmieniła w ciągu wieków.
Rafał Górny - historyk, archiwista, pasjonat kultury staropolskiej – autor wielu książek i artykułów naukowych także tej zatytułowanej „Pokaż mi przeszłość „na prawdziwo””, był naszym i Państwa gościem 8 maja 2024 r. Spotkanie było uroczystością mającą na celu promocję książki „Pokaż mi przeszłość „na prawdziwo”. Historia w dokumentach archiwalnych dla dorosłych” (wyd. Archiwum Główne Akt Dawnych).


Książka zawiera oryginalny zbiór tekstów i dokumentów obrazujących dawne życie i obyczaje. Są to m.in. lekarstwo na skutki uroku i działania czarnej magii, receptura specyfiku na porost włosów, metody zapobiegania bólom zębów, a także opis porwania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, szczegóły dotyczące egzekucji króla angielskiego Karola I oraz wiele innych ciekawych historii.
Książka z dedykacją i autografem dostępna już w naszych zbiorach! Zachęcamy do czytania :) 

***
Niech za zachętę do czytania posłuży poniższy tekst z książki:
 „Koło panien skonfederowanych” i „konfederacja dam polskich” – feministki w XVIII wieku w roku7 1767 napisały m.in.:
„Ponieważ nie tylko w Rzeczypospolitej, ale i w stanie naszym panieńskim wielka jest rzeczy odmiana, dla każdej cierpliwe znosić musimy długie, a czasem omylne kawalerów zaloty, przez co tracimy lata nadaremnie i czas nam złoty upływa do miłej z poprzysięgłymi zabawy oraz częścią dla włoki pań matek naszych, częścią z okoliczności konstrukcyi, do siwego włosa i niesławy przychodzimy. (…)”
Powyższy fragment tekstu pochodzi ze wstępu do konstytucyi opracowanej przez ww. oba koła panien i dam z roku 1767, zaś w punktach owej konstytucyi można przeczytać m.in.:
(…) Trzeci punkt: aby każdej damie według woli swojej męża można było obrać, nie pytając się p. matki, albo opiekunów.
Czwarty punkt: aby szpetne, ślepe, chrome, garbate, łyse, głuche, krzywouste i inne nieudatne, niedołężne panny do klasztoru wstępowały, a drugim grzecznym i pięknym damom połowę posagu swego ustępowały.
(…) Szósty punkt: aby nasze panie matki, które są wdowami, nie szły za mąż, aż wprzódy córki wydadzą i wyposażą”.


Fragment pochodzi z książki R. Górny, Pokaż mi przeszłość „na prawdziwo”, Archiwa Państwowe Archiwum Główne Akt Dawnych, Warszawa 2024, s. 200-201.

fot. Gabriela Daniel-Urbańska

 

spromo

Witryna wykorzystuje w celach statystycznych pliki cookies. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza akceptację zapisu/odczytu tych plików, zgodnie z indywidualną konfiguracją używanej przeglądarki.

;