W pierwsze październikowe sobotnie popołudnie gościliśmy w naszej Bibliotece Joannę Grzymkowską-Podolak i Jarosława Podolaka, czyli "zakochanych w świecie".  Ona – dziennikarka, reporterka, producentka programów telewizyjnych, on – operator obrazu. Ich pasja do podróży, poznawania najodleglejszych i egzotycznych zakątków ziemi oraz chęć podzielenia się częścią doświadczeń i wiedzy z innymi sprawiła, że nie tylko wspólnie nakręcili wiele filmów dokumentalnych, ale także wydali książki.

Zebrani w Bibliotece mieli okazję  obejrzenia kilku promocyjnych filmów o Indiach, kraju w którym bohaterowie spotkania spędzili cztery miesiące. Podróżnicy opowiedzieli o tym, co ich spotkało podczas tej podróży, ilustrując opowieść pokazem fotografii. Opowiadali o spotkanych ludziach, kulturze, religii i życiu codziennym w różnych regionach tego ogromnego kraju. Na ich podróż składała się także praca wolantariacka w jednym z hospicjów św. Matki Teresy w Kalkucie oraz Złotej Świątyni, która jest najświętszym miejscem dla sikhów. Jak podkreślili podróżnicy, Złota Świątynia to miejsce otwarte dla wszystkich, nie jest tu ważne ani pochodzenie, ani  wyznawana wiara czy też przynależność kastowa, ani narodowość. Warto zwrócić uwagę na to, że w Indiach mieszkają wyznawcy różnych religii, z czego największe grupy, poza hinduistami, stanowią muzułmanie, chrześcijanie, sikhowie, buddyści i dżiniści.

Podczas spotkania z czytelnikami Pani Joanna powiedziała, że „każdy dzień przynosił tyle wrażeń, tyle interesujących informacji, że poczuła nieodpartą potrzebę, a wręcz obowiązek zapisywania wszystkiego”. Z tych zapisków powstały dwie książki rozpoczynające cykl „Zakochani w świecie. Maroko” i „Zakochani w świecie. Indie”, obie bogato ilustrowane, napisane z humorem i dystansem do porządku świata oglądanego i odczuwanego, pełne zaskakujących, nie raz zabawnych przygód. Spotkanie, mimo tego, że trwało niemal trzy godziny, pozostawiło niedosyt wiedzy, wiedzy, którą można uzupełnić oddając się lekturze książek.

Zainteresowanych Marokiem i Indiami zapraszamy do lektury.