„Z zaciągu, nie z poboru.
Nie pamiętam od kiedy –
Od „Ojca zadżumionych”,
Czy od „Lilii Wenedy”?
„Polak z wyboru”, M. Hemar

Słowa Mariana Hemara, chyba jak żadne inne, oddają atmosferę dzisiejszego spotkania. Mimo nieraz trudnych relacji między Polakami i Żydami, mieliśmy okazję poznać szczególny patriotyzm Żydów mieszkających obecnie w Izraelu. Myślą oni z ogromną tęsknotą o ojczyźnie ich przodków – Polsce, o Podlasiu i rozsianych po nim miejscach. Czytają „Pana Tadeusza” i po polsku, i po hebrajsku - pielęgnują dobre wspomnienia.

Mogliśmy też rozmawiać o sprawach bolesnych, zapomnianych cmentarzach, zniszczonych synagogach. Poznaliśmy sposób organizacji gmin żydowskich oraz wybrane elementy żydowskiej kultury. Wysłuchaliśmy opowieści o mieszkańcach izraelskiego kibucu, o ich wychodzeniu poza ogrodzenia małych społeczności. O zmianach i przemijaniu. Ewa Krychniak, autorka książki „Oświata i kultura żydowska Białostocczyzny okresu międzywojennego i jej wyniszczenie podczas II wojny światowej”, z pewnością zachęciła wielu uczestników spotkania do lektury i poznawania tajemnic lokalnej historii. Książka dostępna w naszej Bibliotece. (ein)

 

spromo

Witryna wykorzystuje w celach statystycznych pliki cookies. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza akceptację zapisu/odczytu tych plików, zgodnie z indywidualną konfiguracją używanej przeglądarki.

;