Spotkania autorskie

Razem z Burmistrzem Miasta Siemiatycze i autorem powieści, Zdzisławem Raczyńskim, serdecznie zapraszamy 19 października (wtorek), na godzinę 17.30.

Zdzisław Raczyński – politolog, dziennikarz, dyplomata i analityk. Między innymi były doradca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, dyrektor Departamentu Europy Wschodniej, wicedyrektor Departamentu Europy do spraw Europy Wschodniej i Azji Centralnej, Zastępca Dyrektora Departamentu Wschodniego MSZ oraz ambasador RP w Tunezji i Armenii. Znawca problematyki rosyjskiej oraz krajów Maghrebu, autor kilkuset publikacji z zakresu polityki międzynarodowej, Azji Centralnej, Kaukazu, Afryki Północnej i społeczności arabskiej. Zdzisław Raczyński, coraz poważniej podchodzi do nowej, życiowej pasji – pisarza powieści. Po głośnym „Haribie” wydanym w roku 2018, właśnie ukazała się powieść „Mak na powiekach”.

#wartoByć!

Wczorajszego wieczoru mieliśmy przyjemność i zaszczyt, w murach naszej biblioteki, gościć Zdzisława Raczyńskiego oraz porozmawiać na temat jego najnowszej książki „Mak na powiekach”. Warto podkreślić w tym miejscu, że autorem projektu graficznego okładki książki jest Jerzy Nowicki, Redaktor Naczelny Kuriera Podlaskiego, a prywatnie przyjaciel autora powieści.  

4 grudnia razem z Elwirą Izdebską-Kuchtą, zaprosimy naszych Czytelników do spędzenia wspólnie wieczoru poświęconego książkom, a skupimy się szczególnie na tegorocznym debiucie literackim naszego gościa, zbiorze opowiadań zatytułowanym „Polesia mszar”.
Autorka pochodzi z Podlasia, jej korzenie pokoleniowe zaś łączą się z Polesiem. Elwira Izdebska-Kuchta jest absolwentką polonistyki, wielbicielką czytania i książek wogóle, kawy a nade wszystko spotkań z ludźmi.
Czym jest, a może był tytułowy „mszar”, jak się żyło na terenach jeszcze stosunkowo dziewiczych, gdzie ludzie mają odmienne tradycje, styl myślenia i jak to się wpisuje we współczesność, będzie okazja do rozmowy na spotkaniu autorskim.

 

Zapraszamy!
Elwira Izdebska-Kuchta i Miejska Biblioteka Publiczna w Siemiatyczach

logosiemiatycze          logombp

"Zbliżał się paździerzowy czas.Na dworze było coraz zimniej, deszcz padał już kilka dni z rzedu. Kobiety we wsi czekały cierpliwie na słońce, aby mieć więcej światła przy robocie z lnem"..., a my czekaliśmy na to spotkanie.


"Kręć się, kręć, wrzeciono", "Duch Ferdynanda", "Pies Witkacego" czy "Nosiciele książek" to opowiadania ze zbioru "Polesia maszar", Elwiry Izdebskiej-Kuchty, która będąc dzieckiem marzyła by zostać pisarką.

15 grudnia (środa) godz. 18.00

Krzysztof Nodar Ciemnołoński – podróżnik o gruzińskich korzeniach, autor ponad 170 artykułów i reportaży o Gruzji (oraz o Armenii, Azerbejdżanie, Rosji i Kazachstanie) i ponad 70 filmów podróżniczych na YouTube. Pilot i organizator wycieczek na Kaukaz, do Azji Centralnej i Rosji, właściciel firmy turystycznej Tamada Tour, piekarni gruzińskiej Nodaris Puri w Toruniu oraz marki wina Nodaris Wine. Jak mówi o sobie „Mój świat kręci się wokół Gruzji, podróży, muzyki, pisania, kultury i wina – w dowolnej kolejności” W trakcie spotkania Krzysztof Nodar Ciemnołoński opowie o gruzińskich krainach: magicznej i niedostępnej Tuszetii, o warownych wioskach w Chewsuretii, na skraju Gruzji i Czeczenii, o gruzińskiej Szwajcarii – Raczy, oraz o Swanetii, znanej z legendarnych baszt obronnych, które chroniły przed najazdami oraz krwawymi zemstami rodowymi. Przeniesiemy się do miejsc, w których czas się zatrzymał, w których królują mity, a codzienne życie przebiega wśród monumentalnych gór, od wieków chroniących sekrety kaukaskich górali.

 Gruzja oczami Krzysztofa Nodara Ciemnołońskiego

Zapraszamy! #wartoByć!

Krzysztof Nodar Ciemnołoński mówi o sobie, że jest PolakoGruzinem i że w jego „żyłach płynie krew polska i gruzińska. Drugie imię, Nodar, odziedziczyłem po wujku Gruzinie. Z Gruzji pochodziła moja prababcia Nino Tumaniszwili”. Interesujące? Nie mogłeś być na naszym spotkaniu? Zajrzyj koniecznie: Krzysztof Nodar Ciemnołoński  oraz podróże po Gruzji i nie tylko

Laura Łącz - aktorka, reżyserka i pisarka. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie oraz Wydział Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Zagrała kilkadziesiąt ról w Teatrze Polskim, filmach fabularnych i serialach. Od blisko 20 lat odtwarza postać Gabrieli w serialu „Klan”. W 1983 roku otrzymała Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego.
Ambasadorka akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, nominowana do tytułu Mistrz Mowy Polskiej. Pisze bajki, opowiadania, słuchowiska radiowe, sztuki teatralne, wiersze i teksty piosenek dla najmłodszych.
Współpracowała z czasopismami dziecięcymi, m.in. z „Misiem”, „Świerszczykiem”, „Domowym Przedszkolem”, „Ciuchcią”, „Pentliczkiem”, oraz Teatrem Polskiego Radia. Książki jej autorstwa to między innymi: „Bajki,których jeszcze nie znacie”, „Nocne Duszki i inne bajki”, „Bajki i wiersze na cztery pory roku”, „Spełnione marzenia”., „Sekret czarnego łabędzia, „Tajemnica starej straży” oraz „Abecadło ze zwierzętami”.
Autorka sentymentalnego zbioru tekstów zilustrowanych unikatowymi zdjęciami aktorów i piosenkarzy okresu przed i powojennego dla dorosłych pt. "Co nam zostało z tych lat".

Na tym spotkaniu #wartoByć
Wybrane tytuły książkowe będą do nabycia podczas wydarzenia w cenach od 30 do 40 zł. Zapraszamy!

 

spromo

Witryna wykorzystuje w celach statystycznych pliki cookies. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza akceptację zapisu/odczytu tych plików, zgodnie z indywidualną konfiguracją używanej przeglądarki.

;