Edukacja czytelnicza

Edukacja czytelnicza stanowi istotny element codziennej pracy bibliotekarzy, szczególnie pracowników Oddziału dla Dzieci. Dlatego też każdego roku opracowywany jest plan zajęć, uwzględniający potrzeby przedszkoli oraz różnego typu i poziomu szkół, tak by jak najszerzej edukować najmłodszą społeczność.

Warto nadmienić, że w ciągu roku kalendarzowego jest przeprowadzanych ponad 60 różnych form popularyzacji czytelnictwa, należą do nich: lekcje, spotkania i zajęcia biblioteczne, spotkania „Posłuchaj, poczytam…”, imprezy biblioteczne (teatrzyki, spotkania autorskie), gry edukacyjne („Ropa z Catanu”, „Władcy doliny”, "Scrabble"), spotkania Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki, wystawy okolicznościowe i tematyczne, spotkania z teatrzykiem Kamishibai.

 

Edukacja czytelnicza i promocja literatury, kultury czytelniczej i wszelkich innych działań wiążących się z książką, niezależnie od jej formy wydawniczej, stanowi podstawę działalności biblioteki. Zgodnie z przysłowiem "czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci", staramy się o ukształtowanie młodego pokolenia tak, by chciało, lubiło i bez przymusu czytało, odwiedzało biblioteki, włączało się w utrwalanie kultury i obyczaju, było aktywne w społeczności lokalnej.

Wykorzystując okazję polegającą na dyspozycyjności autora książki "Jak być lepszym", pana Jacka Łapińskiego, zaprosiliśmy trzy grupy uczniów na warsztaty poświęcone pracy nad sobą, czyli rozwojowi osobistemu we wszystkich aspektach życia. 

„Jesień, jesień idzie jesień,
Co też jeszcze nam przyniesie?”
E. Sadowska

Za oknem jesień zagościła już na dobre, a my w Oddziale dla Dzieci rozpoczęliśmy cykl zajęć: „Kolorowa jesień w naszej Bibliotece”. Rozmowa na temat śladów jesieni, głośne czytanie opowiadań, zapoznanie dzieci z poezją mają na celu nie tylko edukację, ale także zachętę do spędzania miłych chwil z książką. Na zajęciach nie zabrakło wspólnych tańców oraz zajęć plastycznych.

Za nami drugie spotkanie z cyklu zajęć edukacyjnych dla najmłodszych, którego bohaterką jest pani Jesień. W ramach cyklu gościmy w Bibliotece siemiatyckie przedszkolaczki i uczniów szkół podstawowych, którym zapewniamy naukę w atrakcyjnej formie: poprzez lekcje biblioteczne, głośne czytanie mądrych historii, zagadki i zajęcia plastyczne.

25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia - symbolu spokojnego dzieciństwa, bezpieczeństwa, troski i niewinności. Czy wiecie, że pluszowy miś jest z nami już od ponad 100 lat? Przedszkolaki z siemiatyckiej "Piąteczki" już to wiedzą! Skorzystały z naszego zaproszenia, by wspólnie świętować ten wspaniały dzień! W Oddziale dla Dzieci czekały na nie misiowe opowieści, piosenki, zabawy ruchowe i plastyczne.

5 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z naszymi najmłodszymi czytelnikami moglibyśmy celebrować to święto przez okrągły rok! Za ciekawą lekcję biblioteczną poświęconą bohaterom naszych ukochanych książek i filmów animowanych dziękujemy pani Magdalenie Murawskiej z Oddziału dla Dzieci. Głośne czytanie, zagadki i zabawy ruchowe to jest to, co tygrysy lubią najbardziej!

„Zaczarowany świat baśni” – pod takim tytułem bibliotekarze Oddziału dla Dzieci naszej Biblioteki zorganizowali konkurs plastyczny i quiz dla uczniów klas najmłodszych szkół podstawowych.

 

spromo

Witryna wykorzystuje w celach statystycznych pliki cookies. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza akceptację zapisu/odczytu tych plików, zgodnie z indywidualną konfiguracją używanej przeglądarki.

;