Edukacja czytelnicza

Edukacja czytelnicza stanowi istotny element codziennej pracy bibliotekarzy, szczególnie pracowników Oddziału dla Dzieci. Dlatego też każdego roku opracowywany jest plan zajęć, uwzględniający potrzeby przedszkoli oraz różnego typu i poziomu szkół, tak by jak najszerzej edukować najmłodszą społeczność.

Warto nadmienić, że w ciągu roku kalendarzowego jest przeprowadzanych ponad 60 różnych form popularyzacji czytelnictwa, należą do nich: lekcje, spotkania i zajęcia biblioteczne, spotkania „Posłuchaj, poczytam…”, imprezy biblioteczne (teatrzyki, spotkania autorskie), gry edukacyjne („Ropa z Catanu”, „Władcy doliny”, "Scrabble"), spotkania Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki, wystawy okolicznościowe i tematyczne, spotkania z teatrzykiem Kamishibai.

 

Zwyczajem wtorkowym, punktualnie o 14.00, pani Magda zaprosiła dzieci do wspólnego czytnia. Tym razem tematem przwodnim było bezpieczeństwo w różnych sytuacjach oraz niesienie pomocy osobom jej potrzebującym. Po  lekturze na uczestników zajęć czekali niezwykli goście.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzimy 5 listopada, jest to jednocześnie dzień urodzin Walta Disney’a. Przy okazji święta przypominany bohaterów baśni i bajek czytanych i oglądanych przez dzieci na całym świecie, tych dobrze znanych oraz zapomnianych. Każde dziecko nosi w sercu swojego ulubionego bohatera, z którym utożsamia się, bądź stanowi wzór do naśladowania.

Kipu, pismo klinowe, papirus, tabliczki gliniane i inne materiały pisarkie poznawali uczestnicy "Wtorku z Biblioteką". Dzieci miały też okazję do wypróbowania takich narzędzi jak: gęsie pióro czy patyki. Jak się uczyliśmy i bawiliśmy? - zobaczcie sami :).

Biblioteka i reprezentacja Zespołu Szkół Technicznych w Czartajewie to wyborne połączenie! Podczas pótoragodzinnego spotkania z księżną Anną Jabłonowską i historią w tle, uczniowe utrzymali maksimum koncentracji, kreatywności i mimo późnej, popołudniowej pory, pracowali bardzo efektywnie!

Niestety, wszystko się kiedyś kończy..., lato także. 20 sierpnia odbyły się przedostatnie spotkania w ramach "Lato z Biblioteką" - "Wtorki z Biblioteką". Dzieci, mamy, tatusiowie, dziadkowie i rodzeństwa licznie odwiedziły Bibliotekę włączając się do wspólnej zabawy. Zapał do pracy - co widać na zdjeciach - nie opuszcza  uczestników spotkań, a nam jest bardzo miło i ciepło na serduchach, że nasza letnia akcja przypadła do gustu młodym czytelnikom i nie tylko.

Choć w ciągu dnia pogoda dopisuje, wieczory i ranki stają się chłodne a to oznacza, że lato powoli się kończy.

„PIERWSZE CZYTANKI DLA…” PRZEDSZKOLAKA – kolejna odsłona kampanii Mała książka - wielki człowiek, organizowanej przez Instytut Książki.

Każdy przedszkolak, który przyjdzie z rodzicem do biblioteki otrzyma w prezencie niezwykłą książkę „Pierwsze czytanki dla…”, przygotowaną specjalnie przez Instytut Książki. W ponad 5200 bibliotekach w całej Polsce na dzieci w wieku 3-6 czeka 300 tysięcy wyjątkowych wyprawek czytelniczych. To kolejny etap wielkiego projektu bookstartowego „Mała książka – wielki człowiek”. Do tej pory książki otrzymywali młodzi rodzice na szpitalnych oddziałach położniczych oraz trzylatki, teraz wyprawki trafią także do wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym. Program jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

spromo

Witryna wykorzystuje w celach statystycznych pliki cookies. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza akceptację zapisu/odczytu tych plików, zgodnie z indywidualną konfiguracją używanej przeglądarki.

;