Edukacja czytelnicza

Edukacja czytelnicza stanowi istotny element codziennej pracy bibliotekarzy, szczególnie pracowników Oddziału dla Dzieci. Dlatego też każdego roku opracowywany jest plan zajęć, uwzględniający potrzeby przedszkoli oraz różnego typu i poziomu szkół, tak by jak najszerzej edukować najmłodszą społeczność.

Warto nadmienić, że w ciągu roku kalendarzowego jest przeprowadzanych ponad 60 różnych form popularyzacji czytelnictwa, należą do nich: lekcje, spotkania i zajęcia biblioteczne, spotkania „Posłuchaj, poczytam…”, imprezy biblioteczne (teatrzyki, spotkania autorskie), gry edukacyjne („Ropa z Catanu”, „Władcy doliny”, "Scrabble"), spotkania Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki, wystawy okolicznościowe i tematyczne, spotkania z teatrzykiem Kamishibai.

 

Paszporcik biblioteczny to pilotażowy program promocji czytelnictwa wśród uczniów klas III szkoły podstawowej.
W br. od września do grudnia program realizowany jest we współpracy z wychowawcami klas III Szkoły Podstawowej Nr 3 w Siemiatyczach. W okresie od stycznia do maja planowane jest objęcie programem uczniów klas III Szkoły Podstawnej Nr 1 w Siemiatyczach.
Celem programu jest zachęcenie dzieci do czytania, rozwijanie potrzeb czytelniczych oraz wyrobienie nawyku regularnego odwiedzania naszej Biblioteki. Korzystanie z instytucji takich jak biblioteki publiczne jest również praktyczną nauką funkcjonowania w środowisku lokalnym, systematycznej pracy, wypełniania obowiązków, dbania o wspólne dobro, jakim są zgromadzone w Bibliotece książki.

Światowy Dzień Pluszowego Misia jest obchodzony od 2002 r. Nieprzypadkowo dzień ten przypada 25 listopada -  25 listopada, tyle że 1902 roku, powstała ta właśnie maskotka.

Pluszowe misie należą do najbardziej kochanych przez dzieci, a często również i dorosłych, zabawek. Dlatego my też włączamy się w celebrowanie tego święta i zapraszamy dzieci na zajęcia edukacyjne. Pani Magdalena, pani Gabriela, misowi bohaterowie opowieści i pamiątkowe znaczki już czekają!

Do zobaczenia wkrótce!

Okazuje się, że i w bibliotce można spotkać Mikołaja. Czy jest prawdziwy, czy też nie - nie sprawdzaliśmy, ale zabawa była przednia, co widać na załączonych zdjęciach.

"Wtorki z biblioteką" - kontynuacja letniego cyklu otwartych zajęć edukacyjnych w ramach promocji czytelnictwa wśród najmłodszych mieszkańców Siemiatycz. Składają się na nie głośne czytanie, zabawy integracyjne, warsztaty plastyczne.

Podczas pierwszego z dwóch wtorkowych spotkań - 21.01.2020 - dzieci przygotują prace plastyczne na konkurs „Najpiękniejsza śnieżynka”, organizowany przez MBP w Siemiatyczach pod patronatem Burmistrza Miasta Siemiatycze.

Na drugich zajęciach - 28.01.2020 - dzieci opracują przestrzenne kompozycje ze starych książek.

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak powstaje śnieg?

Tworzą go maleńkie, pojedyncze płatki, a życie każdego z nich rozpoczyna się wysoko w chmurach. Z pewnością mieliście okazję przyjrzeć się im z bliska podczas lepienia bałwana, czy zabawy w bitwę śnieżną. Podobno nie ma dwóch takich samych płatków śniegu... Przekonajmy się!

Pierwszy "Wtorek z Biblioteką" za nami.

Podczas dzisiejszego spotkania dzieci wysłuchały opowiadania "Fabryka śniegu" z książki "Cztery pory baśni. Zima". Opowiadanie było wstępem do rozwiązywania zimowych zagadek, zabaw językowych, głuchego telefonu i innych.

W części drugiej spotkania uczestnicy zajęć wykonali swoje własne, niepowtarzalne, śniegowe gwiazdki.

Do zobaczenia za tydzień!

Uroczystość wręczenia wyróżnień i upominków, z udziałem pana Piotra Siniakowicza, Burmistrza Miasta Siemiatycze, dla najlepszych dziecięcych czytelników roku 2019 odbędzie się 30 stycznia o godz. 14.00.

Podczas tej uroczystości zostaną również wręczone wyróżnienia uczestnikom pilotażowego programu "Paszporcik biblioteczny".

Serdecznie zapraszamy!

 

 

spromo

Witryna wykorzystuje w celach statystycznych pliki cookies. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza akceptację zapisu/odczytu tych plików, zgodnie z indywidualną konfiguracją używanej przeglądarki.

;