Edukacja czytelnicza

Edukacja czytelnicza stanowi istotny element codziennej pracy bibliotekarzy, szczególnie pracowników Oddziału dla Dzieci. Dlatego też każdego roku opracowywany jest plan zajęć, uwzględniający potrzeby przedszkoli oraz różnego typu i poziomu szkół, tak by jak najszerzej edukować najmłodszą społeczność.

Warto nadmienić, że w ciągu roku kalendarzowego jest przeprowadzanych ponad 60 różnych form popularyzacji czytelnictwa, należą do nich: lekcje, spotkania i zajęcia biblioteczne, spotkania „Posłuchaj, poczytam…”, imprezy biblioteczne (teatrzyki, spotkania autorskie), gry edukacyjne („Ropa z Catanu”, „Władcy doliny”, "Scrabble"), spotkania Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki, wystawy okolicznościowe i tematyczne, spotkania z teatrzykiem Kamishibai.

 


Burmistrz Miasta Siemiatycze i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na warsztaty luksografii, które poprowadzi stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Dariusz Myhan.

Warsztaty odbędą się we środę (5 sierpnia) w godz. 11.00-13.00. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną liczba miejsc ograniczona. Zapisy do 31 lipca tel.: 85 655 23 18.

Luksografia – metoda otrzymywania obrazów przez bezpośrednie naświetlenie materiałów światłoczułych, na które nałożone są przedmioty o różnym stopniu przeźroczystości; jeden z rodzajów fotogramu – tyle wyjaśnia definicja. Dla laika nadal trudno zrozumieć zawiłości fotografii bez aparatu. Dzięki warsztatom w których mogliśmy uczestniczyć zrozumieliśmy i do tego wykonaliśmy własne fotografie, a właściwie luksografie.

Lato, lato, lato czeka,
Razem z latem czeka biblioteka


W poniedziałkowe popołudnie odbyło się pierwsze biblioteczne letnie spotkanie dla dzieci. W tym roku nieco inaczej, ponieważ zajęcia będą trwały cały tydzień – od dziś do 21 sierpnia, w godz. 13.00-15.00.

Pierwszą część zajęć, tradycyjnie zajęły dzieciom zabawy integracyjne. Po nich był czas na wysłuchanie opowiadania pt. „Pierwszy lot”.
Gościem specjalnym był Eryk Zaremba, leśniczy, youtuber, pasjonat i znawca przyrody polskiej.

Nim minie lato kwiatmi pachnące,
Nim minie lato ziół pełne,
Nim jesienne mgły zaczną swą wędrówkę.

 

Zanim Alina Ludkiewicz, przewodnicząca Zespółu Ludowego Kalina opowiedziała nam o ziołach, wiankach i tradycjach z nimi związanych – były zabawy integracyjne i ruchowe. Zabawy ruchowe, mimo upału, cieszyły się podczas dzisiejszych zajęć dużym zainteresowaniem uczestników bibliotecznych wakacji. Nie zabrakło też chodnej wody ani dobrych humorów.

Lato ziołami pachnące
Lato pszczołami brzęczące
Lato, lato..., ech

Dzisiejsze zajęcia wyjątkowo rozpoczęliśmy lekturą, lekturą która stanowiła wstęp do czekającej nas przygody. Dzięki uprzejmości i serdeczności Dariusza Żebrowskiego, właściciela pasieki i znawcy pszczelarstwa, mogliśmy poznać życie pszczół. Mieliśmy także okazję do obejrzenia wnętrza ula z bardzo bliska, udało nam się również dostrzec królową.

Bezpieczeństwo - najważniejsza sprawa!

Mając na uwadze kończące się wakacje oraz powrót do szkoły gośćmi dzisiejszych, letnich zajęć byli funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Siemiatyczach i pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej Województwa Podlaskiego w Siemiatyczach.

Dziś odbyły się ostatnie, zaplanowane w ramach „Lato z biblioteką” zajęcia. Naszymi gośćmi byli Ewelina Tatarczuk i jej czworonożny przyjaciel Ciapek.

Ewelina Tatarczuk – zoopsycholożka, psia behawiorystka i wielka przyjaciółka zwierząt, opowiedziała dzieciom jakie potrzeby mają zwierzęta, co nas czeka, gdy zdecydujemy się na przygarnięcie lub kupno czworonoga. Uczestnicy zajęć pytali m.in. o tresurę zwierząt, jak nauczyć psa posłuszeństwa czy też oduczyć określonych zachowań.

 

spromo

Witryna wykorzystuje w celach statystycznych pliki cookies. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza akceptację zapisu/odczytu tych plików, zgodnie z indywidualną konfiguracją używanej przeglądarki.

;