Edukacja czytelnicza

Edukacja czytelnicza stanowi istotny element codziennej pracy bibliotekarzy, szczególnie pracowników Oddziału dla Dzieci. Dlatego też każdego roku opracowywany jest plan zajęć, uwzględniający potrzeby przedszkoli oraz różnego typu i poziomu szkół, tak by jak najszerzej edukować najmłodszą społeczność.

Warto nadmienić, że w ciągu roku kalendarzowego jest przeprowadzanych ponad 60 różnych form popularyzacji czytelnictwa, należą do nich: lekcje, spotkania i zajęcia biblioteczne, spotkania „Posłuchaj, poczytam…”, imprezy biblioteczne (teatrzyki, spotkania autorskie), gry edukacyjne („Ropa z Catanu”, „Władcy doliny”, "Scrabble"), spotkania Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki, wystawy okolicznościowe i tematyczne, spotkania z teatrzykiem Kamishibai.

 

Idzie wiosna

Puk, puk, puk ...w okienko!
- Wyjdźcie dzieci prędko.
Idzie już wiosenka
i słoneczko świeci.
Z baziami gałązkę
w ręku ma wierzbową.
I za pasem wiązkę
przylaszczek liliowych.

 

Rozpoczyna się wiosna, jak niektórzy twierdzą, najpiękniejsza pora roku. Nasza Biblioteka, jak co roku, rozpoczęła cykl spotkań dla dzieci poświęconych wiośnie.

Najlepsze prezenty te niespodziewane
gdyśmy już wyrośli z dziecięcej ufności,
pamięcią podszyte, sercem przetykane,
przewiązane wstążką niewinnej szczerości.
wyszukane w sieci, autor ireczek

5 lipca w naszej Bibliotece odwiedziły nas dzieci uczestniczące w zajęciach wakacyjnych zorganizowanych przez Siemiatycki Ośrodek Kultury. Tradycją już się stało, że każdego roku gościmy grupy dzieci w ramach akcji „lato z książką”. Organizator (SOK) zajęć letnich dostrzega i popiera czytelnictwo i jego promocję, stąd też i potrzebę spotkań bibliotecznych.

„Tylko u nas w bibliotekach
Książka trwa i ciągle czeka”.
Po długiej przerwie, wymuszonej remontem budynku, wznawiamy zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży.
„Biblioteka jakiej nie znacie” – to hasło cyklu zajęć rozpoczynających spotkania w naszej Bibliotece.

Jesień, jesień idzie jesień,

Kolorowe liście niesie.

Piękna aura sprzyja spacerom, łapaniu ostatnich promieni słońca oraz podziwianiu jesiennych barw. Dlatego też, by lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące w przyrodzie oraz dobrze spędzić czas zapraszamy na spotkania do biblioteki. Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 już skorzystały z zaproszenia, odwiedziły nas by pobawić się wiedzą o jesieni, jesiennych rymowankach-czytankach. Nie zabrakło oczywiście głośnego czytania, rozwiązywania krzyżówki oraz rozmowy. Na koniec dzieci wykonały róże z liści klonu. Czy nam wyszły? Przekonajcie się sami…

Dawno temu, na Śląsku, może przed stu laty….

Teatrzyk Kamishibai odwiedził już bibliotekę szkolną w Szkołę Podstawową Nr 3 im. Jana Pawła II, świetlicę szkolną w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej. Pani Magda zaprosiła także dzieci do Miejskiej Biblioteki Publicznej na spotkanie z japońskim teatrzykiem.
Wszystkie miejsca, w których pojawiła się Pani Magda z teatrzykiem, stały się miejscami spotkania ze sztuką.

Zajęcia edukacyjne w naszej Bibliotece, to nie tylko edukacja ale również zabawa. W Oddziale dla Dzieci, pani Magdalena Murawska czytała naszym młodym gościom bajki, zadawała zagadki oraz wspólnie z dziećmi uprawiała gimnastykę przy muzyce.

Bezpieczne wakacje to hasło, które towarzyszy wszystkim, którym zależy na odpowiednim wypoczynku dzieci i młodzieży. Dlatego też pracownicy Oddziału dla Dzieci MBP w Siemiatyczach, jak co roku, przeprowadzili zajęcia dla przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej. Poprzez głośne czytanie, oglądanie prezentacji multimedialnych, dzieci poznawały zasady bezpiecznego spędzania wolnego czasu nad wodą, w lesie, na wsi i w innych miejscach sprzyjających rekreacji.

 

spromo

Witryna wykorzystuje w celach statystycznych pliki cookies. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza akceptację zapisu/odczytu tych plików, zgodnie z indywidualną konfiguracją używanej przeglądarki.

;